4K vs HDR vs Dolby Vision: Co je nejlepší pro vaši televizi?

Procházením TV uličkou si všimnete široké škály zkratek použitých v jejich popisech. Ultra HD, UHD, 2160p, 4K x 2K, 4K Ultra High Definition, Quad High Definition, Quad Resolution, Quad Full High Definition, QFHD, UD, HDR, seznam pokračuje. Stojí peníze navíc za ten humbuk?

 

4K / UHD má čtyřnásobný počet pixelů než 1080p, takže musí být lepší, ne? Ne vždy. Změnu kvality můžete vidět pouze v případě, že se nacházíte v těsné vzdálenosti, nebo pokud je film nebo obrázek 4K kvality.

4K nemůže vylepšit žádný obraz pod 4K, takže nic s menším rozlišením než 4K nebude vykazovat žádné zlepšení.
HDR (high dynamic range) se nezaměřuje na přidávání více pixelů
, ale místo toho vytváří lepší, dynamičtější pixely tím, že zvyšuje kontrast a jas a poskytuje širší škálu barev.


Nesprávný směr

Společně pro některé výrobce, kteří nedosáhli skutečného „HDR zážitku“, nesprávně nasměrovali zákazníky pomocí výrazu „HDR-capable“, neboli „HDR-kompatibilní. Tyto televizory mohou číst pouze metadata HDR, což jsou data zakódovaná do signálu, který informuje televizor o tom, jak má být obraz zobrazen.

Velkou výzvou pro tyto televizory je jas. Top značky televizorů s HDR můžou mít 500-1000 nits (jednotka měření jasu). Televizory (pouze) s podporou HDR podporují 100-300 nits, což má za následek mnohem omezenější rozsah barev.

V současné době existují v podstatě dva typy technologie HDR. HDR10 byl přijat jako základní standard pro téměř všechny televizory s HDR. Pokud máte Ultra HD Blu-ray přehrávač, pak je to jediný podporovaný formát. Vaše další volba je vylepšená verze HDR10, známá jako Dolby Vision.

 

Takže HDR10 nebo Dolby Vision?

Televizory Dolby Vision by měly produkovat ještě lepší vizuální zážitek, ale s tím, co bylo řečeno, ne všechny televizory jsou vytvořeny stejně. Tyto televizory poskytují metadata, která mohou instruovat televizor, aby tlačil kontrast nebo zvyšoval určité barvy. Dolby Vision dokáže provádět až 12bitovou barevnou hloubku pro možných 68 miliard barev v měřítku jasu, dosahující až 4 000 nits nebo více.

HDR10 používá pevnou sadu metadat, což dává menší flexibilitu způsobu, jakým může televizor zobrazovat různé filmy a scény. HDR10 je také omezen na 10bitovou barevnou hloubku až 1,07 miliardy barev. Při porovnávání s televizory Dolby Vision může postrádat úroveň jasu, což umožňuje pouze 1 000 nits nebo více.

Dolby Vision vypadá jako logický, že? V současné době nejsou téměř žádné spotřebitelské televizory schopny 12bitové barevné hloubky.
Řada Dolby Visions je  prozatím, dá se říct jen předzvěstí budoucích produktů
.

I při požadavcích na jas, lze formát Dolby a HDR10 zkreslit. Příkladem je sada OLED, která nemůže dosáhnout úrovně jasu LCD, ale může nabídnout vynikající zážitek. Oba televizory jsou však kompatibilní se sadami HDR10 a Dolby.

Co je Dolby Vision?

Společnost Dolby, která je také známá pro Dolby Surround, vytvořila obchodní značku pro HDR 4K známou jako Dolby Vision. Výrobci musí mít vyzkoušené vybavení a musí zaplatit za to, že budou mít své výrobky certifikované tak, aby na jejich zařízeních bylo logo Dolby Vision. Formát Dolby HDR je také široce používán v profesionálním filmovém průmyslu.

Společnost Dolby Vision uvádí podrobnější pokyny pro kompatibilitu. Dolby má dokonce zvláštní instrukce pro kódování a dekódování materiálu Dolby Vision HDR na konkrétních filmových produkcích a televizních obrazovkách. Díky tomu je mnohem technologicky náročnější než HDR10.

K věci!

Ať už jste chtěli znalosti a specifika nad těmito dvěma typy televizorů, nebo jste právě posunuli dolů, abyste dostali jednoduchou odpověď, máme pro vás špatnou zprávu: neexistuje jednoduchá odpověď. Odpověď je určena vaší situací.

Pokud máte určenou místnost s nízkým osvětlením a zařízením s podporou HDR a jste poněkud blízko k televizoru, pak je HDR pro vás. Na druhé straně, pokud sledujete pouze televizi v obýváku na gauči a nechcete utrácet peníze navíc za HDR TV, tak 4K poslouží velmi dobře.

dolby-vision