Chromebook vs notebook – jaký je rozdíl?

Jaký je rozdíl mezi Chromebookem a notebookem? Existuje mnoho rozdílů a zde je jednoduchý a krátký průvodce, který je všechny vysvětlí. 

Počítače ušly za poslední dvě desetiletí dlouhou cestu, to nelze popřít. Kromě hardwarového výkonu, který rok od roku neustále roste, je rychlý technologický pokrok také snadno patrný, když se podíváte na notebooky. 

Dnešní tenké a elegantní notebooky jsou o ligu před objemnými a těžkými notebooky, které byly v roce 2000 považovány za špičkové. A pokud hledáte absolutně nejlevnější a nejlehčí notebook, jaký můžete najít, je pravděpodobné, že narazíte na Chromebook. 

A v této příručce odpovíme na některé otázky, které můžete mít. 

Co jsou? Jak se liší od běžných notebooků? Stojí za to je pořídit? 

Pokud tedy uvažujete o brzké koupi Chromebooku nebo notebooku, čtěte dále! 

Co je Chromebook

 

Termín „ Chromebook “ se vztahuje na notebooky, tablety a zařízení 2 v 1 s operačním systémem Chrome OS Google. Chromebooky poprvé vstoupily na trh na začátku roku 2010 a jsou jakýmsi nástupcem netbooku, protože soutěží ve stejném výklenku, kterému nyní dominují tablety.

S ohledem na výše uvedené se může Chromebook na první pohled zdát k nerozeznání od notebooku, protože rozdíly spočívají především v softwaru.

Chrome OS je založen na Linuxu, je silně závislý na internetu a cloudovém úložišti a je mnohem lehčí než Windows nebo macOS. V podstatě se jedná spíše o mobilní operační systém než o desktopový. Má přístup k aplikacím pro Android, které se nacházejí v Obchodě Google Play, ale může také spouštět desktopové aplikace pro Linux.

Chromebook vs notebook – který byste si měli pořídit?

 

Jaké zařízení byste si tedy měli pořídit: Chromebook nebo notebook? Abyste na tuto otázku odpověděli, museli byste zvážit, k čemu budete zařízení hlavně používat.

Pokud chcete hrát počítačové hry nebo spouštět určité aplikace a profesionální software, jako je Adobe Premier nebo Microsoft Office, pak by byl samozřejmě lepší volbou notebook s operačním systémem Windows nebo macOS, protože takový software prostě není na Chrome OS dostupný.

Pokud však máte v úmyslu zařízení používat hlavně k příležitostným úkolům, jako je procházení webu, příležitostné hraní her nebo práci, kterou lze zcela zvládnout pomocí aplikací pro zvýšení produktivity dostupných v systému Chrome OS, pak by Chromebook mohl být tou lepší volbou.

Samozřejmě jsou zde také některé další faktory, které je třeba mít na paměti.

Především je to výdrž baterie. Vzhledem k tomu, že Chrome OS je tak lehký systém a Chromebooky běžně obsahují nízkoenergetický hardware, vydrží na jedno nabití mnohem déle než většina notebooků se systémem Windows. To přispívá k jejich přenosnosti, protože je můžete snadno přenášet a nemusíte se bát, že se vám vybije baterie.

I když je velikost Chromebooku výhodou, pokud jde o přenositelnost, může být také nevýhodou, protože menší rám znamená také menší velikost obrazovky. To může být problém, pokud potřebujete pro práci větší plochu obrazovky nebo jen rádi sledujete videa na větším displeji.

Zmínili jsme, že Chrome OS je silně závislý na internetu a cloudovém úložišti, takže Chromebooky mají obvykle velmi omezený místní úložný prostor ve srovnání s běžnými notebooky. To může být problém, pokud nemáte přístup ke stabilnímu připojení k internetu nebo pokud chcete mít všechna data uložená lokálně a nechcete používat externí HDD nebo SSD.

Závěr

 

Celkově bychom řekli, že Chromebooky jsou skvělé, pokud toužíte po přenosném, lehkém notebooku s jednoduchým a efektivním operačním systémem, který lze použít pro běžné hraní a základní úkoly související s produktivitou, zvláště pokud hledáte dobrou výdrž baterie nebo něco dostupnějšího. 

Chromebooky se však kvůli omezenému výkonu CPU a GPU a také omezené kapacitě paměti prostě nehodí pro vážnější hraní her nebo náročnější profesionální aplikace. Pokud tedy potřebujete notebook, na kterém lze spustit počítačové hry nebo software pro úpravu videa, herní notebooky a MacBooky v tomto ohledu stále vládnou. 

Stojí za zmínku, že Google nyní zavedl podporu aplikací pro Windows na některých Chromeboocích , ale není to funkce, která je snadno dostupná v zařízeních Chrome OS. 

Kromě toho existují špičkové Chromebooky, některé s připojenými čtyřmístnými cenovkami. Ve srovnání se špičkovými herními notebooky a MacBooky jsou to však trochu náročné prodeje – pokud se nejedná o zařízení 2 v 1, to znamená, že mají další vlastní výhody. 

Nyní, když jsme si prošli jejich definující vlastnosti, snad se budete moci rozhodnout, zda by byl lepší výběr notebook nebo Chromebook na základě vašich potřeb a vašeho rozpočtu.