Co je lokální stmívání / Local Dimming?

Co to vlastně je lokální stmívání a potřebujete ho ve svém displeji? Zde je krátký průvodce lokálním stmíváním, který vám pomůže se rozhodnout.

Rychlá odpověď: Lokální stmívání nebo také Local Dimming je hardwarová funkce mnoha LCD HDR displejů, která umožňuje vypnout určité části podsvícení, aby monitor/TV zobrazoval hlubší černou a dosáhl lepšího kontrastního poměru.

 

Svět herních monitorů se za poslední desetiletí drasticky změnil. Viděli jsme pokrok v panelových technologiích, viděli jsme, jak rozlišení a obnovovací frekvence stoupají stále výš a nyní jsme také svědky široké implementace funkce, o které si někteří mysleli, že je to jen přechodný trik: HDR.

Jak již pravděpodobně víte vzhledem ke své popularitě, HDR (High Dynamic Range) spoléhá na zvýšený jas a hlubší kontrast, aby zobrazil obraz, který je mnohem realističtější a živější, než čeho bylo dříve možné dosáhnout pomocí SDR.

S tím, co bylo řečeno, poskytnutí správného zážitku HDR není snadné, protože displej musí být schopen poskytovat vysoký jas a dobrý kontrast. A zde přichází na řadu lokální stmívání. Co to přesně je a jak důležité je pro HDR? Na to odpovíme níže, tak čtěte dál!

Co to je?

 

Jak už sám název napovídá, lokální stmívání je funkce, která umožňuje zcela vypnout určité části podsvícení displeje a u LCD HDR displejů jde o zásadní funkci.

Protože všechny LCD displeje využívají aktivní podsvícení, nemohou zobrazovat skutečnou černou. Abych byl konkrétnější, v případě LCD displejů se černá zobrazí, když panel blokuje světlo vyzařované podsvícením, ale protože není možné zablokovat 100 % vyzařovaného světla, černá se nakonec jeví jako tmavé odstíny šedé než pravá černá.

Díky tomu by mělo být jasné, proč je místní stmívání tak důležité, když do rovnice přidáme zvýšený jas, který s HDR nevyhnutelně přichází. V podstatě vypnutím částí podsvícení, kde se zobrazuje černá, je monitor nebo TV schopen dosáhnout mnohem lepšího kontrastního poměru, než jaký by byl běžně možný.

Co představuje dobré lokální stmívání?

 

Další otázka, kterou si musíte položit, je: jak rozeznat dobré lokální stmívání od špatného?

Kvalita lokálního stmívání z velké části závisí na počtu zón stmívání, které displej obsahuje, tj. počtu zón, které lze vypnout nezávisle na sobě. Přirozeně, čím více zón je, tím přesnější může být lokální stmívání.

Kromě toho je dalším důležitým faktorem, který může ovlivnit kvalitu lokálního stmívání, typ použitého podsvícení displeje, tedy zda se jedná o přímo svítící/plné pole nebo okrajově osvětlený panel.

V prvním případě jsou LED diody, které osvětlují obrazovku, umístěny přímo za panelem, zatímco ty druhé mají LED uspořádané podél okrajů obrazovky, jak název napovídá. Obecně řečeno, místní stmívání funguje lépe v případě displejů s přímým osvětlením/plným polem, protože podsvícení lze ovládat s mnohem větší přesností.

Závěr

 

A to by byla podstata toho, co je lokální stmívání a co dělá! Doufáme, že vám tento článek pomohl, a pokud právě teď nakupujete herní monitor HDR.