Ethernet je počítačová síťová technologie, která se používá v různých oblastech sítí, jako je LAN, MAN, WAN. Ethernet propojuje počítače kabelem, takže počítače mohou sdílet informace. V rámci každé hlavní větve sítě může „Ethernet“ připojit až 1 024 osobních počítačů a pracovních stanic.
Systémy, které používají ethernetovou komunikaci, rozdělují svá data do paketů (frames). Tyto pakety dále obsahují zdrojovou a cílovou adresu, mechanismus, které mohou být použity pro detekci chyb v sítí při přenosu dat.
Historie Ethernetu
Ethernet byl vyvinut během několika let na počátku sedmdesátých let výzkumnými pracovníky skupiny ve společnosti Xerox Palo Alto Research Center ( Xerox PARC ), včetně zejména Roberta Metcalfeho (který později založil společnost 3Com). Cílem výzkumného projektu bylo propojit počítačové sítě a laserovou tiskárnu. Společnost Xerox Corporation podala patent na tuto technologii koncem roku 1977. V roce 1979 společnosti Digital Equipment Corporation (DEC), Intel a Xerox se spojily pro zlepšení ethernetu a společně vydaly první standard v roce 1980: Ethernet Blue Book někdy nazývaný TEN (po iniciálech tři společnosti). Konečně, IEEE tato technologie se stala standardem v roce 1983. Vynález jednočipových ethernetových řadičů učinil ethernetové karty velmi levnými a mnoho moderních PC jej má zabudovaných na MOTHERBOARDU.
Kabelový Ethernet
Ethernet navržen tak, aby běžel přes koaxiální kabely, kroucené kabely nebo optický kabel.
Kabelová ethernetová síť, znamená že zařízení jsou připojena pomocí optického kabelu, který spojuje zařízení do vzdálenosti 10 km. K tomu musíme v každém počítači nainstalovat kartu síťového rozhraní počítače (NIC). Každému připojenému počítači je dána jedinečná adresa. Pro sdílení dat a zdrojů, jako jsou tiskárny, počítače a další, se používá síť Ethernet, která vytváří komunikační systém.
Kabelový Ethernet
je sdílená síťová technologie, kde jsou všechny pracovní stanice připojeny ke stejnému kabelu a musí se navzájem spojovat a vysílat signály přes něj.
Výhody použití kabelové sítě Ethernet
• Je velmi spolehlivý.
• Síť Ethernet využívá pro zabezpečení dat brány firewall.
• Data jsou přenášena a přijímána velmi vysokou rychlostí.
• Kabelovou síť je velmi snadné používat.
Nevýhody používání kabelové sítě Ethernet
• Kabelová ethernetová síť se používá pouze na krátké vzdálenosti.
• Mobilita je omezená.
• Údržba je obtížná.
• Ethernetové kabely, rozbočovače, přepínače, směrovače zvyšují náklady na instalaci.
Bezdrátový Ethernet
V tomto případě jsou bezdrátové síťové karty používány pro připojení počítače místo kabelu a tyto bezdrátové síťové karty využívají rádiových vln pro komunikaci mezi systémy a tyto NIC jsou propojeny s bezdrátovým přepínačem nebo rozbočovačem.
Tato technologie vyžaduje údržbu, ale je jednodušší.
Výhody používání bezdrátového Ethernetu
• Tyto typy sítí může obsluhovat velký počet uživatelů.
• Je levnější než kabelová ethernetová síť.
• V bezdrátové síti Ethernet můžeme do sítě snadno přidávat nová zařízení, protože pro připojení není potřeba žádný nový kabel.
• Bezdrátová síť umožňuje přenosným počítačům, tabletům a dalším mobilním zařízením volně se pohybovat v síti bez ztráty připojení v síti.
Nevýhody používání bezdrátového Ethernetu
• Rychlost bezdrátové sítě Ethernet je pomalejší než síť Ethernet.
• Bezdrátové sítě jsou méně bezpečné ve srovnání s kabelovou sítí Ethernet.
• Bezdrátová síťová připojení jsou znemožněna strukturou budovy, jako jsou stěny, stropy atd.
• Nastavení bezdrátové sítě Ethernet je pro nezkušené uživatele obtížné.
Typy ethernetové sítě
Maximální přenosová rychlost původní technologie Ethernet je 10 megabitů za sekundu (Mbps), ale druhá generace rychlého ethernetu zvládne 100 Mbps a nejnovější verze gigabitového ethernetu pracuje na 1000 Mbps. Síť Ethernet lze rozdělit do 3 typů:
Rychlý Ethernet
Tento typ Ethernetu může přenášet data rychlostí 100 Mbps. Fast Ethernet využívá ke komunikaci kroucené nebo optické kabely.
Gigabitový Ethernet
Tento typ sítě Ethernet může přenášet data rychlostí 1000 Mbps. Gigabitový Ethernet také využívá kroucený kabel nebo optický kabel. 48 bitů pro adresování v Gigabit Ethernetu.
Dnes je gigabitový Ethernet velmi populární. Nejnovější Gigabit Ethernet je 10 Gigabit Ethernet, který dokáže přenášet data rychlostí 10 Gbps.
Gigabitový Ethernet byl vyvinut tak, aby mohl uspokojit potřeby uživatele, jako je rychlejší komunikační síť, rychlejší přenos dat atd.
Switch Ethernet
Přepínatelný Ethernet zahrnuje přidávání přepínačů, takže každá pracovní stanice může mít své vlastní vyhrazené připojení 10 Mbps, spíše než sdílení média, což může zlepšit propustnost sítě – má výhodu oproti konkurenčním přepínaným technologiím, jako je režim asynchronního přenosu, který využívá levné kabely a karty síťového rozhraní jako běžný ethernet.
Když používáme přepínač v síti, pak používáme spíše běžný síťový než crossover kabel. Crossover kabel je tvořen dvojicí převodů na jednom konci a přijímací dvojicí na druhém konci.
Hlavním úkolem přepínače v síti je přenést data z jednoho zařízení do jiného zařízení ve stejné síti bez ovlivnění ostatních zařízení.
Podporuje různé rychlosti přenosu dat jako 10 Mbps až 100 Mbps pro rychlý Ethernet a 1000 Mbps až 10 Gbps pro nejnovější Ethernet.