USB

Zkratka pro univerzální sériovou sběrnici, je rozhraní plug and play, které umožňuje počítači komunikovat s periferními a jinými zařízeními. Zařízení připojená přes USB pokrývají široký rozsah; od klávesnic a myší až po hudební přehrávače a flash disky.

USB může být také použito k odesílání energie do určitých zařízení, jako jsou smartphony a tablety, stejně jako nabíjení jejich baterií. První komerční vydání Universal Serial Bus (verze 1.0) bylo v lednu 1996 . Tento průmyslový standard pak rychle přijaly společnosti Intel , Compaq , Microsoft a další společnosti.

Kde jsou USB porty?

Všechny moderní počítače mají alespoň jeden USB port. Níže je uveden seznam typických míst, ve kterých je můžete najít.

Stolní počítač – Stolní počítač má obvykle dva až čtyři porty vpředu a dva až osm portů v zadní části.

Přenosný počítač – Přenosný počítač má mezi jedním a čtyřmi porty na levé, pravé nebo na obou stranách notebooku.

Tabletový počítač – USB připojení na tabletu je umístěno v nabíjecím portu a je obvykle micro USB a někdy USB-C. Některé tablety mají další porty USB.

Smartphone – Podobně jako tablety se USB port na smartphonech používá pro nabíjení i přenos dat ve formě USB-C nebo micro USB.

 

USB zařízení

Dnes je k vašemu počítači připojeno mnoho různých zařízení USB. Níže uvedený seznam obsahuje několik nejčastějších.

Digitální fotoaparát
Externí jednotka
iPod nebo jiné MP3 přehrávače
Klávesnice
Mikrofon
Myš
Tiskárna
Joystick
Skener
Chytrý telefon
Tablet
Webové kamery

 

Typy konektorů USB

Konektory USB se dodávají v různých tvarech a velikostech. Většina verzí konektorů USB, včetně standardního USB, Mini USB a Micro USB, má dvě nebo více variant konektorů. Další informace o jednotlivých typech naleznete níže.

Mini-USB , který je alternativně známý jako mini-B , se používá s digitálními fotoaparáty a počítačovými periferiemi . Mini-USB bylo z větší části nahrazeno micro-USB a USB-C kabely na novějších zařízeních.

Micro-USB bylo navrženo tak, aby nahradilo mini-USB. Kabely Micro-USB se často používají pro připojení počítačových periferií, ovladačů videoher a nabíjení smartphonů . Zatímco mnoho společností upgraduje na konektory USB typu C (další část), mikro-USB je stále běžně používán s elektronickými zařízeními.

Kabel USB typu C je součástí většiny moderních smartphonů Android a dalších zařízení připojených přes USB. Na rozdíl od jiných forem připojení USB jsou kabely USB-C reverzibilní, což znamená, že budou správně zapojeny bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou „vzhůru nohama“.

drat-hloubka-ostrosti-konektor-1598185


Přenosové rychlosti USB

USB 1.x je externí sběrnicový standard, který podporuje rychlost přenosu dat 12 Mbps a podporuje až 127 periferních zařízení. 

USB 2.0 , také známý jako vysokorychlostní USB , byl vyvinut společností Compaq, Hewlett Packard , Intel, Lucent , Microsoft, NEC a Phillips a byl představen v roce 2001 . Vysokorychlostní USB je schopno podporovat přenosovou rychlost až 480 megabitů za sekundu ( Mbps ) nebo 60 megabajtů za sekundu (MBps).

USB 3.0 , známé také jako SuperSpeed USB , bylo poprvé k dispozici v listopadu 2009 společností Buffalo Technology, ale první certifikovaná zařízení nebyla k dispozici až v lednu 2010. USB 3.0 se zlepšilo díky technologii USB 2.0 s rostoucí rychlostí a výkonem, vylepšeným výkonem a zvýšení schopnosti šířky pásma. Poskytuje dvě jednosměrné datové cesty pro příjem a odesílání dat současně. USB 3.0 podporuje přenosové rychlosti až 5,0 gigabitů za sekundu ( Gbps ) nebo 640 megabajtů za sekundu (MBps). Po vydání USB 3.1 je oficiálně přejmenován na „USB 3.1 Gen1“ pro marketingové účely. První certifikovaná zařízení zahrnovala základní desky od společnosti ASUS aTechnologie Gigabyte . Společnost Dell začala v dubnu 2011 zahrnovat porty USB 3.0 v počítačích Inspiron a Dell XPS.

USB 3.1 , známé také jako SuperSpeed + , bylo k dispozici k 31. červenci 2013 a je nejnovější verzí USB protokolu. USB 3.1 je schopno přenášet přenosové rychlosti až 10 Gb / s, což je v souladu s první generací Apple Thunderbolt kanálu. Mnoho zařízení dnes využívá revize USB 3.0 a 3.1 pro lepší výkon a rychlost.


Kompatibilita s USB verzí

Každá verze USB portu je zpětně kompatibilní, stejně jako dopředná kompatibilita, což znamená, že může podporovat jakoukoliv verzi pod nebo nad svým aktuálním číslem. Například zařízení, která jsou navržena s technologií USB 1.1 a 2.0, budou fungovat v 3.0 portu. Je však třeba poznamenat, že zařízení s nižšími verzemi budou běžet na svých nativních přenosových rychlostech, i když je USB 3.0 schopna vyšší. Podobně, pokud připojíte zařízení USB 3.1 do portu USB 2.0, bude maximální přenosová rychlost zařízení 3.1 omezena na rychlost portu 2.0.

 

 

Kabely USB – délka a typ

Kabely USB jsou k dispozici ve více délkách, od přibližně 0.5 až 5 metrů. Maximální délka kabelu USB je 5 metrů pro vysokorychlostní zařízení a 3 metry pro zařízení s nízkou rychlostí. Tyto maximální délky jsou způsobeny načasováním přenosu dat a rizikem ztráty dat při použití delšího kabelu. Při použití rozbočovačů USB však můžete připojit dva kabely USB, abyste efektivně rozšířili vzdálenost mezi dvěma připojovanými zařízeními.

Existují také různé typy USB kabelů. Jak jsme uvedli výše, existují různé přenosové rychlosti (2,0 a 3,0) pro USB. Podobně existují různé typy kabelů USB, které odpovídají těmto rychlostem. Kabel USB 2.0 můžete použít pro zařízení používající USB 2.0 nebo USB 3.0 kabel pro použití se zařízením používajícím USB 3.0.