Menu

Web plný technologie a počítačů

Doba odezvy monitoru

Doba odezvy monitoru pro hraní her?

Doba odezvy monitoru pro hraní her?

Doba odezvy monitoru pro hraní her?

Jaká je tedy nejlepší doba odezvy monitoru pro hraní her? Chcete to zjistit? Uvedli jsme výhody a nevýhody jednotlivých technologií panelů a porovnali jsme je pro vás.

Doba odezvy je pro hráče jednou z nejdůležitějších specifikací zobrazení a jistě do značné míry ovlivní výběr vašeho monitoru.

Jaká je ale nejlepší doba odezvy pro hraní her?

Na to spolu s dalšími souvisejícími otázkami odpovíme níže.

Co je doba odezvy?

Začněme se základy tím, že si odpovíme, co je to doba odezvy.

Doba odezvy se vztahuje k době odezvy pixelu, nebo spíše k tomu, jak rychle trvá, než se pixel změní z černé na bílou nebo z jednoho odstínu šedé na jiný.

Mějte na paměti, že černobílá by měla být považována za „skutečnou“ dobu odezvy, zatímco doba odezvy z šedé na šedou je spíše marketingová strategie. Pokud výrobce propaguje dobu odezvy svého monitoru jako šedou na šedou, bude doba odezvy z černé na bílou ve skutečnosti o něco vyšší.

Co ovlivňuje doba odezvy?

Vzhledem k tomu, že určuje, jak rychle může pixel měnit barvu, doba odezvy primárně ovlivňuje jasnost a přesnost, s jakou je pohybující se objekt zobrazen.

Sečteno a podtrženo, čím vyšší je doba odezvy monitoru, tím větší potíže bude mít se správným zobrazením rychle se pohybujících objektů.

A co se stane v takovém scénáři? Následující:

1.Rozostření pohybu

2.Ghosting

odezva

Rozostření pohybu

Nejběžnějším a nejnápadnějším efektem vysoké doby odezvy je pohybová neostrost při pohybech kamery, zvláště rychlých.

Když k tomu dojde, pixely nemusí mít dostatek času na změnu barvy, což má za následek rozmazaný obraz. To může být zvláště problematické pro lidi náchylné ke kinetóze.

Ghosting

K tomu dochází také při rychlých pohybech kamery a z podobného důvodu.

Pixely opět nemají dostatek času na to, aby správně změnily barvu, takže když se objekt pohne na obrazovce, bude ho následovat jeho slábnoucí silueta.

Jaká je nejlepší doba odezvy při hraní her?

A konečně, když se vrátíme k titulní otázce, jaká je ideální doba odezvy pro hráče?

Samozřejmě, že nižší je vždy lepší, ale má to háček.

Naprostá většina dnešních monitorů používá dva odlišné typy panelů: TN a IPS. Tyto dvě technologie mají několik výhod a nevýhod, včetně doby odezvy.

Panely TN mají nejnižší dobu odezvy, 1 ms, zatímco panely IPS mohou dosáhnout pouze 4 ms.

Tím se však dostáváme k další důležité otázce…

S GTX 1070 Ti byste byli schopni spustit většinu titulů rychlostí více než 30 FPS, zatímco GTX 1080 Ti je jediným GPU schopným spouštět hry ve 4K při 60 FPS.

Vidíte ten rozdíl?

Udělejte si chvilku a zamyslete se nad tím, jaký názor mají hráči na FPS ve hře. Někteří považují 30 FPS za nehratelné, zatímco někteří tvrdí, že ve skutečnosti nevnímají žádný rozdíl mezi 30 FPS a 60 FPS. Situace s dobou odezvy je velmi podobná.

Když však vezmeme v úvahu tuto analogii, mějte na paměti, že je také obtížnější spokojit se s 30 FPS, pokud jste již zvyklí na mnohem vyšší snímkovou frekvenci. Opět by se totéž dalo říci o době odezvy. Pokud jste celý život používali monitor 1 ms, pak pro vás mohou být i 4 ms příliš vysoké.

Jak tedy zkontrolovat?

Nejjednodušší je to udělat osobně. Velké elektroobchody mají obvykle vystavené monitory, které si zákazníci mohou vyzkoušet, ale můžete si také ověřit, jak dlouhé doby odezvy vám sedí, aniž byste museli opustit svůj dům. Stačí jen malá pomoc od vašeho televizoru.

Televizory mají obvykle vysokou dobu odezvy, protože pro jejich obvyklý účel to není tak důležitá statistika. Z tohoto důvodu výrobci jen zřídka uvádějí přesnou dobu odezvy ve specifikačním listu televizoru, ale dnes se většinou pohybují v rozmezí 8-15. V každém případě bude doba odezvy televizoru rozhodně vyšší než 4 ms monitoru IPS.

4k UHD

Závěr

Nakonec, pokud dokážete rozeznat rozdíl mezi 1 ms a 4 ms nebo vyšší, který z nich byste si měli vybrat?

 

To se opět vrací k otázce TN vs IPS. Aniž bychom se zabývali technickými detaily, lze to shrnout takto: TN má lepší dobu odezvy, ale IPS má lepší pozorovací úhly a lepší reprodukci barev.

 

Díky tomu můžeme 1ms TN monitor doporučit pouze pro konkurenční hráče, kteří potřebují všechny výhody, které mohou získat. Na druhou stranu, doba odezvy 4 ms je malá cena za vynikající obraz, který IPS monitor přináší.

notebooky
www.cilweb.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × 5 =