Menu

Web plný technologie a počítačů

hd vs full hd

HD vs Full HD – jaký je rozdíl?

HD vs Full HD – jaký je rozdíl?

720p-vs-1080p

Jaký je skutečný rozdíl mezi HD a Full HD a vidíte to svýma očima? Zde je konečný průvodce, který odpoví na všechny vaše otázky.

Při výběru nového displeje je rozlišení obvykle první položkou na jeho specifikačním listu, na kterou se podíváte, a to z dobrého důvodu – s vyšším rozlišením získáte kvalitnější obraz, takže je zřejmé, proč je to pro mnoho hráčů prioritní funkce.

V roce 2022 se setkáte s velkým množstvím označení, pokud jde o rozlišení: HD, Full HD, Quad HD, Ultra HD, 2K, 4K, 8K a další. A zatímco displeje s vysokým rozlišením jsou stále běžnější, nižší rozlišení mají stále své místo ve světě hardwaru, dokonce i dnes.

V tomto průvodci tedy stručně porovnáme HD a Full HD, dvě rozlišení, která stále najdete v řadě notebooků a televizorů, a uvidíme, které z těchto dvou je na tom lépe a zda některé z nich skutečně stojí za zvážení v 2022.

Co je HD?

HD, někdy také označované jako 720p nebo HD Ready (ačkoli druhý termín byl používán hlavně v době, kdy displeje s vysokým rozlišením vstupovaly na trh teprve v roce 2000), běžně označuje displeje s rozlišením 1280 × 720 pixelů. To je dohromady jen necelých jeden milion pixelů.

Pojem „HD“ však dnes zahrnuje i další podobná rozlišení, jako je 1280×800 nebo 1366×768, a přestože mají svá vlastní označení standardu zobrazení, v běžné mluvě se používají jen zřídka a často se hodí pouze pod HD/720p. deštník.

Staré dobré HD je dnes, co se herních monitorů týče, zastaralé a jak již bylo zmíněno výše, dnes ho najdete jen u některých cenově dostupných televizorů a notebooků.

HD_vs_SD_

Co je Full HD?

Full HD, běžně známé také jako 1080p a někdy také označované jednoduše jako „HD“, označuje rozlišení 1920 × 1080 pixelů, což jsou zhruba dva miliony pixelů celkem – asi dvojnásobek toho, co nabízí 720p.

Podobně jako 720p i 1080p pomalu ztrácí význam, protože nové Full HD televizory jsou nyní obecně 4K a dokonce i 8K modely, ačkoli 1080p je stále velmi populární, pokud jde o notebooky a stále má své místo ve světě her.

HD vs Full HD – co byste si měli vybrat?

Pokud tedy uvažujete o zakoupení displeje 720p nebo 1080p v roce 2022, pravděpodobně uvažujete o levném notebooku nebo levné televizi. Co byste tedy měli mít na paměti při výběru mezi těmito dvěma rozlišeními v tomto kontextu?

Hraní

Pokud si pořizujete notebook na hraní her nebo plánujete připojení konzole k televizi, pak je třeba mít na paměti několik faktorů.

Pokud máte v úmyslu hrát hry na notebooku, pak je důležité mít na paměti, že hraní ve vyšším rozlišení vyžaduje více hardwarového výkonu. A pokud si kupujete levný notebook s HD displejem, pravděpodobně nebude tolik hardwarového výkonu, o kterém bychom mohli mluvit.

Totiž, u takového notebooku je do značné míry zaručeno, že se bude spoléhat spíše na integrovanou grafiku než na samostatnou grafickou kartu a jen velmi málo integrovaných grafických řešení se může rovnat výkonu. Jako takový si levný notebook, který není určen pro hraní her, pravděpodobně nebude dařit dobře, pokud jde o novější 3D AAA hry, alespoň pokud nesnížíte některá nastavení a případně i rozlišení.

Na druhou stranu, pokud máte v úmyslu pořídit si televizi pro použití s konzolí, stojí za to mít na paměti, že nejnovější 9. generace konzolí – PlayStation 5 a Xbox Series X – se nezobrazuje v HD, ani ve Full HD, ale ve 4K. Spárování těchto konzolí za 400 až 500 USD s televizorem s rozlišením 720p nebo 1080p by bylo plýtváním značného výkonu grafického zpracování, který obsahují.

Je pravda, že Xbox Series S je vždy k dispozici jako cenově dostupná možnost za 300 $, která vykreslí hry v rozlišení 1440p spíše než ve 4K, takže je to dobrá volba pro vlastníky televizorů s rozlišením 1080p, kteří nemají v úmyslu v příštích několika letech upgradovat.

Závěr

Jistě, jeden milion nebo dva miliony pixelů může znít jako hodně, ale když vezmete v úvahu skutečnost, že 4K se může pochlubit více než osmi miliony pixelů.

Jak bylo uvedeno výše, pokud si pořizujete nový televizor, 720p a 1080p jsou skutečně životaschopné pouze jako rozpočtové možnosti pro ty, kteří si nemohou dovolit nic dražšího. Ale i tak stojí za to mít na paměti, o kolik levnější 4K televizory jsou nyní v poměru k tomu, jak drahé byly dříve, protože díky tomu je hodnota levnějších HD a FHD televizorů velmi pochybná, zvláště pokud chcete něco odolnějšího do budoucna.

Pokud jde o notebooky, HD je stále perfektně životaschopné na menších obrazovkách, i když bychom přes něj doporučili Full HD kterýkoli den v týdnu – opět platí, že 1080p není o tolik dražší ve srovnání, i když, jak je uvedeno výše, jde více o výběr notebooku než jen rozlišení displeje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

15 + 4 =