Menu

Web plný technologie a počítačů

Intel Core i7 vs i9 pro hraní her – který vybrat?

Intel Core i7 vs i9 pro hraní her – který vybrat?

Jste nerozhodní mezi výběrem procesoru Intel Core i7 nebo i9, který by byl pro váš nový herní počítač lepší? Rychlou odpověď najdete v tomto článku.

Pokud stavíte špičkový herní počítač, pravděpodobně nevíte, kolik peněz byste měli investovat do CPU.

Nyní, pokud jste se již rozhodli pro procesor Intel, vsadíme se, že vás zajímá, která řada procesorů bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám: Intel Core i7 nebo Intel Core i9?

Obě jsou špičková řešení orientovaná na výkon, ale které z nich je pro vaše potřeby lepší?

Počet jader

Jedna z prvních věcí, které si na CPU všimnete, je počet jader. Běžné procesory mají již nějakou dobu vysoký počet jader, co tedy znamená vyšší počet jader a jak moc byste se o to měli starat?

Pokud se podíváme na nejnovější procesory Intel 9. generace, modely i7 přicházejí s osmi fyzickými jádry. Mainstreamové modely i9 9. generace také přicházejí s osmi jádry.

Vyznačují se také hyperthreadingem: každé jádro může zpracovávat dvě úlohy současně, takže každé fyzické jádro se počítá jako dvě logická jádra nebo vlákna, jak se jim častěji říká.

Modely X-series i7 a i9 orientované na výkon, které byly navrženy s ohledem na špičkové pracovní stanice a servery, navíc všechny přicházejí s hyperthreadingem a mají ještě více jader a vláken. Pokud je však vaším primárním zájmem hraní her, 16jádrový/32vláknový procesor za 30 000 Kč a více nebude zrovna poutat vaši pozornost.

Kolik jader/vláken tedy potřebujete pro hraní her?

Na tuto otázku není snadné odpovědět. Zatímco moderní hry jsou optimalizovány tak, aby využívaly více jader CPU, ne všechny budou využívat nebo potřebovat tolik jader a vláken. Takže zatímco někteří budou těžit z extra jader, jiní prostě nechají všechen ten extra výpočetní výkon nevyužitý.

Navíc většina moderních her není ani tak náročná na CPU a zvládnou je i slabší modely i5 nebo i3, podle toho, s jakým GPU jsou spárované (viz níže).

Neměli byste se tedy příliš starat o počet jader, pokud nemáte v plánu spouštět také nějaký profesionální software, který by tyto schopnosti plně využíval.

Rychlost

Další záznam na technickém listu, který má tendenci vyčnívat, je rychlost. Stejně jako u počtu jader je však pouhé číslo stěží spolehlivým způsobem, jak odhadnout skutečný výkon ve hře. Takže, jak moc záleží na rychlosti CPU?

Vyšší takt znamená, že CPU bude schopno provádět více operací každou sekundu, což odpovídá lepšímu výkonu – alespoň na papíře. Pokud jde o skutečný výkon ve hře, výsledky nejsou tak patrné.

Nejnovější mainstreamové modely i7 a i9 9. generace mají základní takt v rozsahu 3–3,6 GHz, takže by to nemělo být faktorem při rozhodování mezi modelem i7 nebo i9. Nemůžeme však mluvit o taktech, aniž bychom nezmínili přetaktování.

Přetaktování

Jak už asi víte, mnoho CPU lze přetaktovat. Přetaktování (jak název napovídá) znamená posunutí rychlosti CPU nad výchozí tovární nastavení.

Je to skvělý způsob, jak z CPU získat nějaký extra výkon, takže na co byste zde měli pamatovat a vyplatí se přetaktování v tomto scénáři vůbec?

Nejprve bychom měli poznamenat, že ne všechny procesory Intel podporují přetaktování – pouze modely označené „K“ na konci čísla modelu jsou odemčené a lze je bezpečně přetaktovat.

Klademe důraz na bezpečnost, protože stále existují způsoby, jak přetaktovat neodemknuté CPU, i když to obecně nedoporučujeme, pokud nevíte, co děláte.

Nyní jsou k dispozici odemčené i neodemčené modely i7 a i9, ale modely i9 mají v tomto ohledu tendenci mít navrch, protože obecně mohou dosáhnout vyšších maximálních rychlostí.

Nicméně, stejně jako u extra jader/vlákna, výhoda těchto dalších několik set MHz nebude mít žádný významný přínos, pokud jde o hraní.

V každém případě se přetaktování i7 nebo i9 vyplatí vzhledem k jejich skvělému výkonu při přetaktování, nemluvě o tom, že pořádný chladič a nějaké ventilátory skříně by představovaly relativně malé náklady ve srovnání s cenou samotného CPU.

Integrovaná grafika

Integrovaná grafika je další pozoruhodnou funkcí, která je přítomna ve většině procesorů Intel. Protože však všechny nejnovější procesory i7 a i9 používají integrované grafické čipy Intel UHD 630, není v grafickém výkonu žádný zjistitelný rozdíl.

Integrovaná grafika samozřejmě není u herních počítačů tak úplně nejvyšší prioritou, ale může být dobrou zálohou pro případ, že by nastal problém s GPU.

CPU je pomalejší než GPU

Řekli jsme to již dříve a zopakujeme to: GPU je nejdůležitější součástí herního PC. To znamená, že pokud stavíte herní počítač, vaším primárním zájmem při výběru CPU by mělo být, zda je dostatečně rychlý, aby držel krok s vaši GPU.

Konkrétně, pokud je CPU pomalejší než GPU, GPU nebude plně využito. Nyní nejnovější procesory i7 nebudou mít velké problémy ani s nejvýkonnějšími GPU, které jsou v současné době k dispozici, takže jediným důvodem, proč byste mohli chtít i9 pro hraní her, je, že máte v úmyslu mít více výkonných GPU.

A pokud je grafická karta, kterou si plánujete pořídit, skromnějším řešením, možná by slabší model i5 mohl nabídnout lepší hodnotu za vaše peníze.

Patice

Něco, čeho bychom si také měli všimnout při porovnávání CPU i7 a i9, je patice CPU.

Jmenovitě, zatímco všechny nejnovější běžné procesory používají patici LGA 1151, stále existují modely i9 a dokonce i některé modely i7, které místo toho používají větší patici LGA 2066 – to jsou modely zaměřené na pracovní stanice a servery, které jsme již zmínili.

Existuje tedy nějaký důvod, proč zvolit základní desku LGA 2066, pokud jste hráč?

Jak jsme již zjistili, i7 bude zcela dostačující, i když bude spárován s nejvýkonnějším mainstreamovým GPU, který je v současné době k dispozici. Mezitím jsou procesory, které používají patici LGA 2066, extrémně drahé (mnoho z nich stojí stejně jako celý počítač).

Závěr

Měli byste si tedy pro hraní vybrat i7 nebo i9?

S ohledem na všechny výše uvedené skutečnosti je zcela zřejmé, že i7 by byl ideální volbou pro drtivou většinu hráčů. Pokud nemáte v plánu nacpat do svého PC několik špičkových GPU nebo nepotřebujete používat nějaký profesionální software velmi náročný na CPU, pak by i9 bylo prostě přehnané.

A co víc, dokonce i7 by bylo v mnoha případech přehnané, protože modely i5 jsou obecně dostupnější a cenově výhodnější volbou pro většinu sestav střední a vyšší třídy.

Nejen, že byste zaznamenali malou nebo žádnou ztrátu výkonu, ale peníze, které byste ušetřili tím, že byste šli do i5 namísto i7, vám mohou umožnit investovat nějaké peníze navíc do jiných komponent.

Ale samozřejmě, pokud máte v úmyslu používat také náročný profesionální software, jako je Adobe Photoshop nebo Adobe Premiere, můžete mít prospěch z výkonnějšího CPU. Pokud ne, pak by levnější procesor mohl být velmi dobrou volbou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

10 + twenty =