iPhone 13 Recenze: Parádní upgrade

Společnost Apple přináší u svých nových telefonů iPhone 13 a iPhone 13 Mini parádní upgrade. 
iPhone 13 prošel řadou významných vylepšení, včetně nových fotoaparátů, větší baterie, většího úložiště a jasnější obrazovky. iPhone 13 je nádherným vylepšením loňské rodinky iPhone 12. Někteří budou zklamaní, protože se radikálně neliší od předchozích modelů, ale to je ve skutečnosti součástí kouzla. 
 
iPhone 13 začíná na 22 990 Kč a 13 Mini na 19 990 Kč. To je pro základní model, který je dodáván se 128 GB úložiště. Nejvyšší model je dodáván s 1 TB úložištěm a začíná na 44 390 Kč. Rozhodl jsem se s vámi podělit o informace ve dvou recenzích. Tato pokrývá iPhone 13 a 13 Mini; Na iPhone 13 Pro a 13 Pro Max bude recenze příště. 

iphone-13

iPhone 13 si zachovává plochý design a je dodáván v 5 barvách


Nové telefony mají stejně hranatý design jako iPhone 12 a 12 Mini. Přicházejí v pěti barvách: modrá, hvězdná, červená, půlnoční a růžová. Při určitém osvětlení může jemná růžová barva vypadat téměř bíle.

Na přední straně iPhonu 13 je 6,1palcový displej a na 13 Mini je 5,4palcový displej. Oba jsou OLED panely stejně jako 12 a 12 Mini. Modely Pro prošly upgradem a přidaly na displeje vysokou obnovovací frekvenci, ale 13 a 13 Mini zaznamenaly znatelné zvýšení jasu.

Kromě barev uvidíme nápadnou změnu designu. Při pohledu na zadní fotoaparáty, které jsou umístěny tentokrát nerovně-diagonálně.

Kromě toho mají telefony na displeji krytí Ceramic Shield, stupeň krytí IP68 pro odolnost proti prachu a vodě znamená, že mohou přežít ponoření 6 metrů po dobu až 30 minut. Modely, neměly problém přežít neočekávané zalití z odpolední letní bouřky.

Technicky jsou oba telefony těžší, ale to jsem si neuvědomil, dokud jsem si nepřečetl list se specifikacemi. Pokud dalších 7 až 10 gramů pochází z větší baterie, vítám nadváhu. iPhone 13 i 13 Mini neměly problém vydržet den na jedno nabití.

iPhone 13 prochází několika upgrady fotoaparátu

 

Širokoúhlá kamera má větší senzor se senzorovou stabilizací. Apple říká, že kamery byly uspořádány diagonálně, aby uvolnily místo pro větší modul kamery. Abychom vám poskytli určitou perspektivu, snímač hlavního fotoaparátu na iPhonu 13 má stejně velké pixely jako hlavní fotoaparát na loňském iPhonu 12 Pro Max, který měl v té době největší snímač na iPhonu. Ultra-široký fotoaparát dostává nový senzor, který mu pomáhá získat více světla.

Při používání tyto upgrady nedělají drastické rozdíly, ale vylepšení jsem si rozhodně všiml. Na fotografiích, které pořizuji při středním osvětlení, je méně šumu. Ultra-široký fotoaparát je znatelný hlavně při fotografování při slabém osvětlení.

Filmový režim na iPhonu 13 je parádní

 

Jednou z nejnavštěvovanějších nových funkcí fotoaparátu je režim Cinematic. Je to něco jako režim Portrét pro video, ale zatímco režim Portrét poskytuje pozadí pouze umělecké rozostření bez zaostření, režim Cinematic dokáže zaostřit z jednoho objektu na druhý. Tím zůstane pozadí nebo popředí rozostřené. Efekt je dramatický a téměř každý, kdo viděl výsledné video Cinematic, byl zděšen výsledkem.

Režim Cinematic využívá dvě kamery na zadní straně stereoskopicky k pořizování videa 1080p rychlostí 30 snímků za sekundu. IPhone si může vybrat, na koho se má zaměřit a kdy změnit zaměření na někoho jiného, ale můžete také změnit zaostření během nahrávání. Nejlepší ze všeho je, že poté, co natočíte video, se můžete vrátit a změnit, na koho se zaměřuje, přesunout zaostření z jedné osoby na druhou a upravit clonu pro zvýšení nebo snížení hloubky ostrosti.

Výsledky jsou pěkné a myslím si, že po jejich dostatečném využití budete mít vlastní představu o tom, co je možné. Jen je potřeba si uvědomit, že nemůžete používat režim Cinematic, když je tma. Budete uvítáni zprávou, která vás vyzve k zapnutí blesku.

iphone-13
iphone-13

IPhone 13 vám umožňuje přizpůsobit si způsob pořizování fotografií za vás

 

Dalším příjemným doplňkem jsou fotografické styly, které mění způsob, jakým váš fotoaparát vyvíjí fotografie, aby vyhovovaly vašim preferencím. Existují čtyři fotografické styly: vibrující, bohatý kontrast, teplý a chladný. Vyberete si, který se vám líbí, a váš iPhone tento styl začlení do pracovního postupu při vytváření fotografie. 
 
Pokud například své fotografie obvykle upravujete, abyste po jejich pořízení získali větší kontrast, můžete v aplikaci Fotoaparát nastavit bohatý kontrast. Váš telefon nejen zesílí kontrast na celé fotografii, ale analyzuje váš předmět a selektivně použije styl. Pokud použijete teplý fotografický styl, nebude mít pokožka vašeho předmětu oranžovou barvu. Jakmile ale stisknete spoušť, přidá do ostatních částí fotografie teplé tóny. 
 
Fascinující je, že pro každý styl můžete vybrat množství tónu a tepla, aby vyhovovaly vašim preferencím. Pokud nechcete používat žádný z těchto stylů, můžete nechat fotoaparát nastavený na standardní. 

iPhone 13 má čip A15 Bionic

 

Dobře zvládá vše od her, úprav videa a fotografií, FaceTime hovorů a AR aplikací. Jedním konkrétním detailem je, že čip A15 na 13 a 13 Mini má čtyřjádrový GPU, zatímco A15 na 13 Pro a 13 Pro Max má pětijádrový GPU. Při používání jsem nemohl rozeznat rozdíl. Ale v benchmarkových testech můžete. Všechny čtyři telefony měly shodné skóre GeekBench 5, ale modely Pro měly vyšší skóre v testu výkonu 3D Mark.

Na nových iPhonech běží iOS 15, který fungoval dobře. iOS 15 není drastickou generální opravou, ale pokračování iOS 14. Není definován několika obrovskými efektními funkcemi. Místo toho se iOS 15 skládá ze stovek malých a středních přírůstků, které tvoří něco významnějšího. 

Pokud jde o iPhone 13 a 13 Mini, právě teď bude iPhone 13 spolehlivým telefonem, který bude většina lidí v příštích několika letech více než šťastně používat.

GALERIE