Jak dlouho vydrží herní notebook?

Jednou z výhod, kterou má stolní počítač oproti hernímu notebooku, je možnost snadné výměny komponent. Jak dlouho herní notebook vydrží? Pojďme to zjistit! 

Rychlá odpověď: Nový herní notebook si udrží svůj herní výkon zhruba 2 roky, přičemž se nemusíte bát, že by hardware zastaral za méně než 5 let. 

Fyzicky však dobře udržovaný notebook může vydržet až 10 let, ale technologie za tu dobu samozřejmě pokročí natolik, že stěží bude dostatečně výkonný na to, aby provozoval jakékoli tituly vydané tak daleko v budoucnosti. 

 

Investice do herního notebooku není malé rozhodnutí, zejména s ohledem na to, o kolik dražší jsou ve srovnání s jejich stolními protějšky.

Pravděpodobně tedy budete chtít vědět, zda se tato investice z dlouhodobého hlediska vyplatí. V tomto článku se podíváme na životnost průměrných herních notebooků.

Probereme, jak dlouho bude trvat, než zastarají, a také vám poskytneme několik tipů, jak nejlépe udržet váš přenosný herní stroj správně chlazený a funkční po dlouhou dobu.

Jak dlouho vydrží herní notebook?

Hardware


Na rozdíl od konzole, kde jsou hry optimalizovány tak, aby dobře běžely na hardwarovém nastavení po celou generaci konzole (zhruba šest let), PC hry – a potažmo hry pro notebooky – to nezvládnou kvůli různorodé řadě hardwaru.
 

Notebook je navíc mnohem menší a lehčí. Aby to bylo možné, musí výrobci provést určité úpravy. V důsledku toho budou notebookové varianty stolních komponent nevyhnutelně pomalejší než jejich méně přenosní bratři. Ale na druhou stranu je tato mezera menší než kdy jindy, a to díky nejnovějším technologickým pokrokům. 

Za předpokladu, že jsou správně udržovány a nejsou často příliš namáhány, mohou hardwarové komponenty vydržet až 10 let. 

Údržba herního notebooku

 

Pokud se o svůj hardware řádně nestaráte, životnost komponenty se může výrazně snížit, často až pod pět let. A co víc, usazený prach uvnitř notebooku způsobí, že se bude hromadit stále více tepla, takže jeho používání bude nepohodlné. 

V ideálním případě byste si měli vytvořit zvyk čistit notebook zhruba každých šest měsíců. Nyní, na rozdíl od stolního počítače, nemůžete jednoduše otevřít notebook, vyjmout každou součást a vyčistit je samostatně. Naštěstí existuje snadný způsob, jak dostat většinu prachu ven, aniž byste museli notebook otevírat: stlačený vzduch. 

chlazeni notebook

Chlazení


I když je váš notebook zcela bez prachu, stále můžete čekat, že z něj bude vycházet docela dost tepla. To se ale dá očekávat, vzhledem k tomu, že máte v tak kompaktním rámu zabalený výkonný CPU i výkonný GPU.
 

Naštěstí existuje jednoduchý a levný způsob, jak udržet notebook v chladu—chladicí podložky. Jsou dodávány s jedním nebo více ventilátory schopnými výrazně zvýšit průtok vzduchu, což vede k lepšímu chlazení. Navíc nespotřebovávají mnoho energie, protože se zapojují přímo do jednoho z USB portů vašeho notebooku. 

Software


Windows
je nejoblíbenější operační systém, zejména mezi hráči, protože pro Linux a macOS vychází relativně málo titulů. Pokud tedy máte herní notebook, téměř určitě poběží na Windows. 

Otázkou ale zůstává: Zvládne váš notebook budoucí verze Windows? 

To býval velmi vážný problém v minulosti, protože Microsoft každé 2-3 roky uvolnil zcela novou verzi svého operačního systému. Přirozeně bylo nepravděpodobné, že by příležitostní uživatelé upgradovali hardware svého počítače v tak relativně krátkém čase, což vedlo k tomu, že jejich počítače nebyly schopny vyrovnat se s novou, náročnější iterací operačního systému. 

Dnes je ale naštěstí situace diametrálně odlišná. Částečně za to vděčíme internetu. Namísto vydávání zcela nového operačního systému každých pár let se Microsoft místo toho zaměřil na vylepšování a zdokonalování Windows 10 prostřednictvím bezplatných aktualizací. 

Windows 10 samozřejmě nebude existovat věčně a nelze říci, co se chystá dále, ale rozhodně se nemusíte bát, že se příští rok objeví Windows 11 s minimálními požadavky na systém, které jsou zcela mimo ligu vašeho notebooku. 

Kromě toho máte také možnost nainstalovat jednu z mnoha distribucí Linuxu, oblíbeného operačního systému s otevřeným zdrojovým kódem, o kterém je známo, že na zastaralém hardwaru funguje mnohem lépe než Windows.  

Závěr


Takže nakonec,
pokud si koupíte herní notebook a budete o něj náležitě pečovat, můžete očekávat, že vám vydrží minimálně 5 let a více. A i když by mohl fyzicky vydržet i více než 10 let, hardware bude v tomto okamžiku určitě zastaralý, i když mluvíme o drahém špičkovém notebooku. 

Pokud je vaším zájmem výkon, můžete očekávat, že GPU bude přibližně 2 roky fungovat téměř stejně. Poté budete muset začít snižovat nastavení, abyste zachovali požadovanou snímkovou frekvenci.