Internetové podvody mají mnoho forem, od maloobchodních webových stránek, které nedodávají, po e-maily phishing pro kreditní karty a další.
Sdílejí společný cíl: získávání peněz nebo osobních údajů od nic netušícího uživatele.
Pokud přijdete na něco, co se zdá povrchní, zde je návod, jak si to zkontrolovat dříve, než vyhodíte peníze z okna.
Hlavní znaky toho, že web je legitimní
Doufejme, že většina webových stránek, se kterými se setkáváte, je legitimní. Jsou dva rychlé způsoby, jak to zjistit.
1. URL začínající na „https“ znamená, že web je zabezpečený web. To znamená, že je šifrován pomocí certifikátů SSL (Secure Sockets Layer), které chrání soukromá data mezi datovým serverem a webovým prohlížečem.
2. Některé stránky jsou navíc nezávisle certifikovány tak, aby byly bezpečné, a to zobrazením důvěryhodných značek, jako je Norton Secured Seal (spravovaný DigiCert), nebo certifikace McAfee Secure (spravovaná společností TrustedSite). V Číně licence ICP (Poskytovatel internetového obsahu) označuje, že web je registrován u vlády a provoz je povolen.
Nalezení podvodných webových stránek
Ověřte si informace o poloze na webu – tj. Zjistěte, jestli všechny telefonní čísla, adresy, e-mailové adresy atd. jsou platné. To lze snadno zjistit pomocí internetového vyhledávání nebo voláním na telefonní číslo.
Pravidla maloobchodního prodeje
1. Přečtěte si jemný tisk o zákaznických smlouvách, dohodách, informacích o produktech a zásadách týkajících se výnosů. Vím, že tyto smlouvy jsou dlouhé a únavné, ale stojí to za váš čas, pokud vás to zachrání před podvedením.
2. Nenechte se zmást neuvěřitelnými cenami. Pokud je to příliš dobré, aby to byla pravda, pravděpodobně to tak není.
3. Přečtěte si recenze zákazníků na těchto stránkách, ale nenechte se oklamat nepravděpodobným počtem skvělých recenzí. Nejprve si přečtěte špatné recenze a věnujte pozornost tomu, co říkají zákazníci. Pokud existuje spousta špatných recenzí, společnosti najímají lidi, aby napsali stovky „falešných“ dobrých recenzí, které doufají, že neočekávaná dobrota zruší negativní reakce. Zákazníci mají tendenci si stěžovat více než kompliment.
4. Zkontrolujte možnosti přepravy a přepravní společnost. Pokud je vám společnost neznámá nebo neposkytuje sledovací čísla nebo přiměřený časový rámec pro přepravu, najděte si jiného dodavatele.
5. Neklikejte na e-mailové odkazy pro speciální ceny, nákupy nebo výherní ceny, a absolutně neuvádějte žádné osobní údaje, jako jsou čísla kreditních karet nebo bankovních účtů, hesla nebo uživatelská jména k těmto propagačním akcím. Pokud obdržíte e-mail, pomocí vyhledávače zkontrolujte adresu URL webové stránky. Navštivte stránku přímo prostřednictvím internetového prohlížeče a poté vyhledejte propagační produkt na webu.
6. Další šikovný trik je ověřit e-mailové odkazy. Umístěte kurzor na odkaz a ve vyskakovacím okně se zobrazí aktuální adresa URL. Pokud propagační reklama říká „Vyhrajte bezplatnou cestu do Paříže“ a skutečná adresa URL neukazuje nic, co by se podobalo platné soutěži nebo cestovní kanceláři, pak je to pravděpodobně podvod.
7. Hackeři často zneužívají adresáře uživatelů a odesílají infikované e-maily, které se zdají být od přátel, rodiny nebo spolupracovníků. Nikdy neotvírejte přílohu e-mailu, pokud osobně neznáte osobu nebo organizaci odesílající přílohu nebo neočekáváte přílohu vyplývající z předchozí dohody. I když jsou obě tyto podmínky pravdivé, měli byste odesílateli stejně zavolat nebo e-mailem potvrdit, že vám chtěli odeslat e-mailovou přílohu.
To je ode mně vše k internetové bezpečnosti. Myslete na to že kriminalita se páchá i na internetu.