Kolik RAM potřebuji pro hraní her?

Rychlá odpověď: V roce 2022 by měla mít každá herní sestava alespoň 8 GB RAM. Nicméně 16 GB je v tuto chvíli perfektní střední cesta.
32 GB může být dobrý nápad, pokud chcete, aby byla vaše sestava odolnější do budoucna nebo chcete-li používat jakýkoli software náročný na RAM. Nicméně cokoli nad rámec toho je, pokud jde o hraní, prostě přehnané.

Sestavit herní zařízení, které „má všechno“, může být obtížné, zejména pro začátečníky. Koneckonců, existuje mnoho informací, které je třeba vzít v úvahu, pokud jde o vyvážení všech komponent.

Jedna otázka, na kterou byste mohli najít protichůdné odpovědi, je: kolik paměti RAM v tuto chvíli potřebujete pro hraní her? No, to je přesně otázka, na kterou se v tomto článku zaměříme.

Kolik RAM

Jakou roli hraje RAM ve hrách?

 

Všechna relevantní data, ke kterým může váš počítač potřebovat přístup, aby bylo zajištěno, že hra, kterou hrajete, běží hladce a bez jakýchkoli rušivých zádrhelů, jsou uložena v paměti RAM.

Výběr správné konfigurace paměti RAM byl v minulosti mnohem složitější, protože různé hry měly v tomto ohledu výrazně odlišné požadavky. Koneckonců, hraní ještě nebylo úplně mainstream a ne každý věděl, co to bylo skutečné „herní PC“.

Dnes je ale situace mnohem přímočařejší. 64bitové operační systémy se staly standardem a podporují mnohem více paměti RAM než dříve používané 32bitové. 32bitový operační systém umí číst pouze maximálně 4 GB RAM, a přestože má 64bitový OS také horní limit, není to ten, na který bychom se v brzké době dostali.

Pravdou je, že každý počítač v dnešní době může mít snadno mnohem více paměti RAM, než ve skutečnosti potřebuje.

Jaké jsou nejčastější kapacity paměti RAM?

 

Z velké části mají dnešní domácí počítače buď  4, 8 nebo 16 GB RAM, zatímco některé špičkové počítače mohou mít až 32, 64 nebo dokonce 128 GB RAM.

4 GB se nachází v běžných stolních počítačích a kancelářských počítačích nebo těch, které stále používají 32bitový OS. Na hraní v roce 2022 to, upřímně řečeno, nestačí.

8 GB je aktuálně minimum pro jakýkoli herní počítač. S 8 GB RAM bude váš počítač bez problémů provozovat většinu her, i když u novějších, náročnějších titulů budou pravděpodobně nutné určité ústupky z hlediska grafiky.

16 GB je dnes optimální množství paměti RAM pro hraní her. RAM vám s největší pravděpodobností nikdy nedojde bez ohledu na to, jakou hru hrajete, za předpokladu, že na vašem počítači nejsou na pozadí spuštěny žádné programy náročné na paměť.

32 GB je stále populárnější mezi některými hráči, konkrétně mezi těmi, kteří chtějí svou sestavu zajistit do budoucna.

Jak je však uvedeno výše, 32 GB zdaleka není limitem pro 64bitové operační systémy nebo pro moderní CPU a základní desky.

Ale jsou tyto ohromující množství paměti RAM nezbytné pro hraní her?


Zkrátka ne, ale stále se najdou tací, kteří možná budou chtít utratit nějaké peníze navíc za větší RAM. Proč?

Prvním důvodem, proč byste mohli chtít získat 32 GB RAM, je zabezpečení do budoucna. To však v tuto chvíli nemusí být tak dobrý nápad, protože DDR5 je hned za rohem; v zásadě, i když to zpočátku pravděpodobně nebude to nejlepší řešení pro herní zařízení, měli byste to mít stále na paměti, pokud mluvíme o budoucnosti.

Uživatelé, kteří také chtějí, aby jejich počítač fungoval jako pracovní stanice, mohou potřebovat více paměti RAM, protože určitý profesionální software může být velmi náročný na RAM.

Kolik RAM
Kolik RAM
Kolik RAM

Kolik RAM tedy potřebuji?


Jak je uvedeno výše, řekli bychom, že 16 GB je pro herní počítač v roce 2022 docela dost, protože většina her nebude vyžadovat více než to.

Mezitím, pokud máte omezený rozpočet a omezujete, 8 GB RAM by stále zvládlo svou práci. Mějte ale na paměti, že výkon nebude na úplně stejné úrovni jako u 16 GB, ale to bude do značné míry záviset na tom, jakou hru hrajete.

A konečně, 32 GB paměti RAM může být stále přitažlivé pro ty, kteří chtějí mít svůj počítač odolný vůči budoucnosti, nebo pro ty, kteří svůj počítač používají také jako pracovní stanici. Nicméně pro hraní v roce 2022 je to obecně přehnané.