Menu

Web plný technologie a počítačů

4k UHD

Koupit 4K monitor?

Koupit 4K monitor?

Přemýšlíte, zda dnes investovat do 4K monitoru (Ultra HD monitoru)? Máme pro vás odpověď – a možná vás překvapí.

Není tomu hodně let, kdy se začaly objevovat 4K televizory.

První z nich, které byly vydány v roce 2013, byly poměrně drahé a spotřebitelé neměli důvod za ně utrácet peníze.

Obsah ve 4K byl prakticky neslýchaný a hardware nemohl poskytovat výkon, který se v té době blížil úrovním výkonu potřebnému pro provozování her v rozlišení 4K.

Brzy poté však ceny začaly klesat a 4K televizory se stále více přibližovaly běžnému spotřebiteli. To také předznamenalo důležitou změnu ve světě her – velký skok v rozlišení!

Samozřejmě existuje řada výhod a nevýhod, které by tento působivý kus technologie přinesl, a my se pokusíme je v této příručce pokrýt.

Jak se liší 4K?

4K má zhruba čtyřikrát více pixelů než Full HD displej, odtud vznikl název. Často se také označuje jako Ultra HD (UHD) nebo 2160p. Brzy poté, co se objevil, se Sony a Microsoft snažily vydat „4K Ready“ verze svých konzolí, PlayStation 4 Pro a Xbox One X.

Pokud jste počítačový hráč, pravděpodobně jste někdy zvažovali možnost pořídit si 4K monitor. Ve skutečnosti by to mohl být dobrý čas si jeden pořídit vzhledem k tomu, že máme konečně cenově dostupné, vysoce kvalitní herní 4K monitory.

Pojďme se podívat na výhody a nevýhody 4k, které vám pomohou se rozhodnou.

4k UHD

Výhody

Větší obrazovky

Jak možná víte, úhlopříčka 24 palců je „sladkým místem“ pro Full HD monitory. Cokoli většího není vhodné pro sledování zblízka.

4K monitory však mohou produkovat extrémně ostrý obraz na mnohem větších obrazovkách, aniž by byly pixely viditelné pouhým okem. Sweet spot těchto monitorů je v současné době přibližně 27 palců, protože cokoli většího by bylo ze zřejmých důvodů pro sledování zblízka nepříjemné.

S těmito většími obrazovkami a rozlišením 4K získáte mnohem větší pracovní plochu bez jakékoli ztráty ostrosti. Ve skutečnosti získáte mnohem ostřejší obraz, než jaký byste získali na 24palcovém Full HD monitoru. Pokud jde o hraní her, výrazně snižuje aliasing a také vám umožňuje lépe vidět malé detaily.

Lepší vizuální prvky ve hře

Někdo by mohl říct, že nemá smysl mít 4K rozlišení na monitoru tak „malém“ jako 27 palců, ale to je omyl.

S rozlišením 4K získáte úžasný pocit hloubky obrazu, takové hloubky, která hraničí s 3D, ale bez nepříjemných vedlejších účinků, jako jsou bolesti hlavy, nevolnost nebo nutnost nosit 3D brýle.

Je to budoucnost?

4K displeje byly představeny teprve nedávno. Jako takové nebudou v dohledné době zastaralé. Navíc je nepravděpodobné, že se technologie displeje během příštích několika let výrazně zlepší, takže můžete bez obav investovat do kvalitního herního 4K monitoru.
Po pravdě řečeno, některé společnosti již zavádějí 5K displeje. Přesto budou tato a potenciálně vyšší rozlišení zaměřena pouze na profesionály, vezmeme-li v úvahu, že máme sotva dost výkonný hardware na to, abychom mohli hrát hry ve 4K.

Nevýhody

Vyžaduje výkonný hardware

V tuto chvíli jsou jediné grafické karty schopné provozovat nejnovější AAA hry ve 4K GTX 1070 a GTX 1080 a také jejich varianty Ti. Přirozeně se doporučují novější verze, protože mají lepší specifikace.

S GTX 1070 Ti byste byli schopni spustit většinu titulů rychlostí více než 30 FPS, zatímco GTX 1080 Ti je jediným GPU schopným spouštět hry ve 4K při 60 FPS.

Pochybná kompatibilita

Ne všechny hry nebo programy podporují rozlišení 4K. To bude platit zejména pro starší tituly, které by musely být upscalovány, aby se správně zobrazily ve 4K. Upscalovaný 1080p obraz nakonec nebude nikdy vypadat tak dobře jako nativní 2160p.

Cena

4K monitory jsou samozřejmě drahé. A ty vhodné pro hraní her – ještě více.

Mějte na paměti, že nepotřebujete pouze rozlišení 4K. Potřebujete také vysokou obnovovací frekvenci, nízkou dobu odezvy a relevantní technologie, jako je NVIDIA G-Sync nebo AMD FreeSync a další. To znamená, že neočekávejte, že najdete dobrý 4K herní monitor za méně než 10 000 Kč, pokud ho náhodou neulovíte se slevou.

4k UHD

Závěr

Takže konečně, vyplatí se 4K monitor? Rozhodně. Přinášejí herní vizuály zcela nové úrovně, která je v rozlišení 1080p prostě nedosažitelná. Důležitější otázka je: měli byste si jeden pořídit?

Tak to je ošemetná záležitost. Vše záleží na vašich požadavcích a vaší situaci. Monitor 4K můžeme z celého srdce doporučit, pokud dáváte dohromady výkonnou herní sestavu, která se zaměřuje na rozlišení 2K nebo za tímto účelem pouze upgradujete svůj současný počítač . To je proto, že:

-2K bude vypadat dobře na 4K monitoru.

-Rozlišení můžete zvýšit až na 4K, nebo zůstat na 2K, když potřebujete výkon.

-Cenový rozdíl mezi dobrými 2K a 4K monitory není příliš velký.

-Pokud si pořídíte 2K monitor, budete muset upgradovat na 4K relativně brzy, takže získání 4K monitoru je z dlouhodobého hlediska nákladově efektivnější řešení.

Naopak, pokud neplánujete v dohledné době pořídit GPU s výkonem 4K/2K a potřebujete si pořídit nový monitor, doporučujeme prozatím zůstat u 1080p. Monitory i grafické karty budou během několika příštích let dostupnější a to by pro vás mohla být lepší příležitost k upgradu – zvláště pokud máte omezený rozpočet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 + 9 =