Mac vs. PC

Diskuse Mac vs. PC je jedním z nejkontroverznějších témat, pokud jde o počítače. Tato stránka je určena k porovnání počítačů se systémem Apple MacOS a počítačů  se systémem Windows. Chceme pomoci uživatelům, kteří mají zájem o koupi nového počítače, ne diktovat, která značka je „nejlepší“. 🙂

Bezpečnost

Mac – Tradičně, Mac měl méně zranitelností v bezpečnosti. V celkovém počtu počítačů Mac také dostávají méně virů než počítače se systémem Windows. Tato čísla však mohou být zavádějící, protože počítače společnosti Apple představují pouze méně než 10% podílu na trhu. V důsledku toho počítače ukazují, že mají nejen větší počet zranitelností, ale pokud by někdo chtěl infikovat nebo nelegálně přistupovat k většině počítačů, jsou počítače snadným cílem.

PC – Jak bylo uvedeno v sekci Mac, dnes mnoho lidí používá počítače s některou verzí systému Microsoft Windows, což z něj činí snadnější cíl pro útočníky. Jak již bylo řečeno, počítače se systémem Windows měly v minulosti více chyb zabezpečení než počítače Apple.

Sečteno a podtrženo: Zatímco novější verze systému Windows dosáhly významného zlepšení v oblasti zabezpečení, většina škodlivého softwaru je vytvořena pro počítače. Proto je méně pravděpodobné, že narazíte na bezpečnostní problémy s Mac. Mac v této kategorii vyhraje .

Cena

Mac – ačkoli mnoho lidí může argumentovat “dostanete za co zaplatíte,” když Mac srovnáte s PC, Apple počítač spolu s jeho perifériemi je daleko dražší. Počítače Apple jsou však stavěny dobře, s vysoce kvalitními komponenty, zatímco všechny počítače ne.

PC – Téměř všechny počítače, včetně periferních zařízení, jsou ve srovnání s novým počítačem Mac mnohem levnější. Jsou obzvláště levnější, pokud jde o přizpůsobení komponent počítače .

Sečteno a podtrženo: PC vyhraje tuto kategorii .


Operační systém

Sečteno a podtrženo: Tato část je, jak porovnání jablka a pomeranče. MacOS i Windows 10 jsou skvělé, rychlé a vysoce schopné operační systémy. V této kategorii jde o osobní preference a specifické potřeby uživatele. Tato kategorie je vyrovnaná.

Software

Sečteno a podtrženo: Počet softwarových titulů pro Mac vzrostl v průběhu let. Windows však dominuje na trhu s počítačovým softwarem a vývojáři s větší pravděpodobností vytvářejí software pro PC, protože mají potenciál získat dobrou návratnost svých investic. Kromě toho jsou k dispozici stovky bezplatných programů pro PC, které nejsou dostupné pro majitele Mac. PC vyhraje tuto kategorii .

2e0af8668120b197e50e6d8ab235a277
adult-blur-business-2102416

Kvalita

Mac – novější modely počítačů Macintosh jsou známé pro svou výjimečnou kvalitu v celé řadě včetně notebooků a stolních počítačů. Mac nabízí velmi kompaktní profil bez ohledu na tvarový faktor a je esteticky příjemný.

PC – PC byly vždy vysoce přizpůsobitelný, od case, přes vnitřní komponenty až po monitory. Existuje mnoho různých úrovní kvality skládání PC. Můžete mít velmi kvalitní komponenty pro PC, ale také ty, které jsou nekvalitní.

Sečteno a podtrženo: I když kvalita PC komponentů nůže být vysoká, pokud máme hodnotit kvalitu, Mac vyhraje tuto kategorii – ale situačně.


Přizpůsobení a upgrady

Sečteno a podtrženo: Apple stroje mohou být přizpůsobeny jen několika možnostmi. Všechny jejich počítače jsou připraveny a jsou vyráběny pouze společností Apple. Počítače však mají více možností díky vyššímu počtu výrobců. Navíc pro ty, kteří rádi stavcí vlastní počítač, jsou možnosti přizpůsobení exponenciálně vyšší. PC vyhraje tuto kategorii.


Doba potřebná ke spuštění

Sečteno a podtrženo: Tradičně, Mac bylo rychlejší nabootovat než PC. Nicméně, s příchodem Windows 10, se PC spouštěcí časy dramaticky snížily. V některých případech se Windows 10 spuští rychleji. Tyto rozdíly jsou však ve srovnání s hardwarem zanedbatelné. Jedinou největší složkou při snižování doby spouštění je typ pevného disku, který má počítač. Mac i PC mají k dispozici SSD , ale ti, kteří staví počítače, mají mnohem rychlejší možnosti. PC vyhraje tuto kategorii – ale situačně.


Ovladače

Sečteno a podtrženo: V minulosti, Mac určitě měl výhodu, protože Apple byl jejich jediným výrobcem těchto počítačů. V důsledku toho musel Apple vytvořit pouze jednu sadu ovladačů . PC, na druhé straně, má nejen mnoho různých výrobců, ale také mnoho vyměnitelných komponentů, což vyžadovalo mnoho ovladáčů. Nicméně, v posledních letech jsou všechna zařízení plug and play ve Windows a už nevyžadují, aby uživatel instaloval ovladače. Tato kategorie je vyrovnaná.


Hry

Sečteno a podtrženo: V průběhu let, počítačové hry ukázaly zvýšenou podporu pro Mac. Nicméně, jak jsme zmínili v bezpečnostních a softwarových sekcích, 90% podílu na trhu je Windows, takže je mnohem pravděpodobnější, že vývojáři vytvoří hru pro tento operační systém. Navíc, protože (postavené) počítače jsou mnohem přizpůsobitelnější, jejich schopnost spouštět počítačové hry je vyšší. Kromě Mac Pro neexistují žádné počítače Mac, které by dokázaly udržet krok s počítačem se střední grafickou kartou . PC vyhraje tuto kategorii.


Náklady na opravy

Sečteno a podtrženo: Apple usiluje o to, aby jejich produktová řada Mac byla co nejúhlednější a nejkompaktnější. K tomu pokračují v další integraci svých částí. Když je tedy třeba opravit jejich stolní počítače, obvykle vyžadují výměnu více než jednoho dílu. Většina počítačů má na druhou stranu snadný přístup k jakékoli části počítače odstraněním bočního panelu. Náklady na opravu notebooku mezi oběma platformami by byly více podobné, ale Mac je stále dražší. PC vyhraje tuto kategorii.


Dotyková schopnost

Sečteno a podtrženo: Pokud jde o stolní a přenosné počítače ( ne mobilní zařízení ), Mac nabízí bez dotykové obrazovky, pouze jako Touch Bar na některých MacBooks. PC vyhraje tuto kategorii .


Konečný výběr vítěze necháme na každém z Vás, jelikož se bude u každého lišit podle využití a preferencí jak jsem už psal nechceme nikomu diktovat, která značka je „nejlepší“.

[the_ad_placement id="osobni-pocitac"]
blur-close-up-contemporary-2225618