Monitor

 

Počítačový monitor. Alternativně označovaný jako VDT (video display terminal)    a VDU (video display unit), monitor je výstupní zařízení, které zobrazuje video,obrázky a text. 

Monitor se skládá z obvodů, obrazovky, napájecího zdroje, tlačítek pro nastavení obrazovky    a skříně(case), která drží všechny tyto součásti.

Stejně jako většina časných televizorů se první počítačové monitory skládaly z  CRT (katodové trubice) a fluorescenční obrazovky. Dnes jsou všechny monitory vytvářeny    pomocí technologie plochých panelů, obvykle podsvícené LED diodami.

Kdy byl vynalezen první počítačový monitor?

První počítačový monitor byl součástí počítačového systému Xerox Alto, který byl  představen 1. března 1973.

Proč je monitor výstupní zařízení?

Tradiční monitor se používá pouze k zobrazení (výstupu) informací z počítače a neposkytuje žádný zdroj vstupu. Z tohoto důvodu je počítačový monitor považován za výstupní zařízení.

Poznámka: 

Novější počítače, smartphony a tablety mají dotykové obrazovky,    které umožňují uživateli komunikovat s počítačem dotykem. Pokud má monitor funkce dotykové obrazovky,   považuje se za vstupní / výstupní zařízení. Nicméně, pokud nemá žádný zdroj vstupu, je považováno pouze za výstupní zařízení.

Typy připojení monitoru

Počítačové monitory mají k připojení k počítači alespoň jeden z následujících typů    konektorů monitoru.

   • DVI
   • HDMI
   • VGA
   • DisplayPort
   • Thunderbolt

Video adaptéry jsou k dispozici ke konverzi z jednoho typu konektoru na jiný, například DVI na VGA nebo HDMI na VGA a naopak. 

 

apple-devices-artificial-flowers-business-196658
[the_ad_placement id="manualne-umisteni"]