Hraní na PC vs. hraní na konzoli v roce 2022?

Starověká bitva: PC hry versus konzolové hry. Je to bitva, která hráče rozděluje, takže jsme se na to podívali blíže a naše výsledky vás možná překvapí.

Celkově jsou konzole lepší volbou, pokud upřednostňujete cenovou dostupnost a přístupnost, zatímco PC je lepší volbou, pokud vám záleží na lepším výkonu a vizuálu spolu s větší flexibilitou a přizpůsobitelností.

V tuto chvíli jsou však šance vychýleny ve prospěch konzolí, protože přetrvávající nedostatek GPU prozatím herní počítače přehnaně prodražil.

Může se zdát, jako by to bylo teprve včera, kdy byly PlayStation 4 a Xbox One nejnovějšími a nejlepšími herními konzolemi, které jste mohli mít.

Psal se rok 2020 a s ním přišla nová generace konzolí. PlayStation 5 i Xbox Series X vyšly v listopadu 2020, ukázaly nové technologie a znovu otevřely dvě věčně se opakující diskuze mezi hráči.

Který z těchto dvou je lepší a je hraní na konzoli lepší než hraní na PC?

Jak je již z názvu patrné, právě na to druhé se zde dnes zaměříme, takže pokud váháte, zda by v tuto chvíli byla lepší investice jedna z nablýskaných nových konzolí nebo nové herní PC, nebo vás to jen zajímá, čtěte dál!

Náklady

 

Pro mnoho lidí může výběr mezi konzolí a herním počítačem spočívat v jediném jednoduchém faktoru: na nákladech. Cena samotného hardwaru je však pouze jedním faktorem a je třeba vzít v úvahu i některé nepříliš zřejmé výdaje. 

Jak drahé jsou tedy nejnovější konzole ve srovnání s počítači v roce 2022? 


Pořizovací náklady
 

Je samozřejmé, že cena je pro spotřebitele důležitým faktorem a zdá se, že jak Sony, tak Microsoft se poučili ze svých dřívějších chyb u PlayStation 3 a Xbox One. Obě společnosti totiž snížily své ceny a nyní také nabízejí cenově výhodnější alternativy ke svým vlajkovým konzolím, což by mohlo některé kupující nalákat. 

Abych byl konkrétnější, PlayStation 5 byl uveden na trh za 499 $ (10 700 Kč), zatímco PlayStation 5 Digital Edition stojí skromnějších 399 $ (8 500 Kč). Rozdíl? Posledně jmenovaný model postrádá 4K Blu-ray mechaniku, což z něj dělá skvělou volbu pro ty, kteří nemají v úmyslu používat svou konzoli jako přehrávač médií a nemají v úmyslu sbírat fyzické hry. 

Mezitím je situace v koutku Microsoftu trochu jiná. Hlavní řada Xbox Series X také stojí 499 $ (10 700 Kč), ale jejich rozpočtové řešení přináší některé další kompromisy. Xbox Series S totiž stojí pouhých 299 $ (6 500 Kč) a nejenže postrádá 4K Blu-ray mechaniku, ale má i slabší hardware. 

To znamená, že varianta S nabízí méně působivý výkon, který se odráží buď v nižších snímkových frekvencích nebo nižším rozlišení, ale stále to může být užitečný kompromis pro ty, kteří tlačí haléře a/nebo nemají zájem investovat do 4K v nejbližší době. 


Nyní, vpřed, kolik bude stát herní počítač v roce 2022?
 

Na rozdíl od konzolí na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Proč? Jednoduše kvůli naprosté rozmanitosti počítačového hardwaru, který je v současnosti k dispozici. Vzhledem k tomu, jak jsou přizpůsobitelné, pokrývají počítače velmi široké spektrum, pokud jde o cenu i výkon. 

V závislosti na tom, jak na to půjdete, vás nejlevnější základní počítač může vyjít na pouhých 300 $ (6 500 Kč), zatímco ceny některých špičkových sestavení mohou snadno dosáhnout čtyřciferných cenových bodů a mohou stát doslova tisíce dolarů. Solidní herní počítač však bude nutně dražší, zvláště nyní. 

Co ještě stojí za zmínku, je to, že pořídit si herní PC nemusí nutně znamenat koupit všechny komponenty z regálu a dát si vše dohromady sám, a existují různé způsoby, jak snížit náklady. 

Pořízení předem sestaveného počítače může být dobrým způsobem, jak ušetřit nějaké peníze, za předpokladu, že víte, co děláte, a že nebudete přeplácet za málo výkonnou sestavu. Některé služby navíc vytvoří zakázková PC na zakázku, což vám také může potenciálně ušetřit peníze, námahu a získat další výhody. 

Konečně je tu také možnost ušetřit značné množství peněz tím, že postavíte PC s použitým starším hardwarem. Procesory a grafické karty nezastarají ani po roce nebo dvou. 

Je však samozřejmé, že sestavení PC z použitých nebo zastaralých dílů by také vyžadovalo určitý průzkum, aby bylo zajištěno, že za své peníze skutečně dostáváte dobrou hodnotu.
 

Dlouhodobé náklady

 

Nyní je důležité mít na paměti, že to není jen o počátečních nákladech – je zde také třeba zvážit dlouhodobý horizont, a to je místo, kde mají konzole významnou výhodu. 

Totiž, zatímco konzole vám může vydržet po celou generaci (asi sedm let), pokud ji budete udržovat, PC bude v tomto časovém období nevyhnutelně potřebovat upgrade, bez ohledu na to, jak je výkonný. 

Jistě, váš špičkový herní počítač může být nyní špičkou, ale bez ohledu na to, jak skvělý je jeho výkon dnes, zítra bude zastíněn novým hardwarem. Bohužel musíte upgradovat, abyste zůstali na špici alespoň jednou v časovém rámci, kdy by jedna konzole stále stačila. 

Na druhou stranu, pokud máte rádi hry pro více hráčů, stojí za zmínku, že hraní na PC znamená bezplatný multiplayer, zatímco Sony i Microsoft vyžadují, aby uživatel zaplatil předplatné, aby mohl hrát online. 

Konkrétně, multiplayer na PlayStation by znamenal, že si musíte pořídit předplatné PlayStation Plus, což by vás stálo zpět 60 $ ročně (5 $ měsíčně), což by vám také přineslo nějaké exkluzivní slevy a několik bezplatných her každý měsíc, které můžete hrát, dokud je vaše předplatné aktivní. 

Mezitím předplatné Xbox Live Gold společnosti Microsoft začíná na 10 $ měsíčně a nabízí stejné výhody, i když je zastíněno mnohem lepším předplatným Xbox Game Pass Ultimate, které vám také poskytuje přístup ke stále rostoucí knihovně titulů Xbox z několika generací. 

Celkově lze říci, že tyto předplatné služby, i když jsou zcela volitelné, mohou v průběhu času skutečně navýšit dlouhodobé náklady hraní na konzoli, čímž se celkové náklady mnohem přiblíží cenám hraní na PC.

Periferní zařízení


A v neposlední řadě jsou tu také náklady na periferie spojené s konzolemi a PC a je to další oblast, kde mají konzole ještě výhodu, pokud jde o celkové náklady.
 

Konzole jsou ceněné pro svou jednoduchost a snadné použití. Když si koupíte konzoli, vše, co musíte udělat, je připojit ji k televizi v obývacím pokoji, připojit ovladač, který je součástí balení, a můžete hrát. Konzole se samozřejmě dodávají s řadou vlastních periferií, ale ty jsou zcela volitelné. 

Co se týče PC, bylo by potřeba investovat do nějakých drahých periferií, bez kterých se prostě neobejdete. Nejdůležitější z nich by byly monitor, klávesnice, myš a sluchátka/reproduktory. A v závislosti na vašich požadavcích by všechny tyto dohromady mohly snadno dosáhnout ceny celé konzole a dokonce ji překonat. 

Závěr

 

Když vezmeme v úvahu všechny věci, řekli bychom, že konzole mají právě teď navrch, ale současný stav na trhu v tom nehraje malou roli. 

Nejen, že konzole nabízejí výkon a vizuální zpracování srovnatelné s tím, co může nabídnout solidní herní PC, ale přehnaně vysoké ceny a omezená nabídka grafických karet tuto výhodu ještě více zvýrazňují. A jak již bylo zmíněno dříve, i když jsou ceny konzolí také nafouknuté, situace není tak špatná. 

Netřeba dodávat, že pokud jde o naprostý hardwarový výkon, PC bude mít vždy navrch a špičkové GPU, které jsou nyní dostupné, již snadno překonávají to, co může nabídnout hardware PlayStation 5 a Xbox Series X. 

Protože je však rozdíl v ceně tak velký a rozdíl ve výkonu stále relativně malý (alespoň z praktického hlediska), není v tuto chvíli žádná motivace investovat do pořádného herního PC, pokud nejste zarytý nadšenec. 

S ohledem na to očekáváme, že PC se brzy vrátí na výsluní (pravděpodobně ne dříve než v druhé polovině roku 2022), ale do té doby, pokud nemáte dost peněz nazbyt na dobré GPU, buď si budete muset vystačit se svým současným PC, nebo si místo toho koupit konzoli. 

Konečně, jak je tomu vždy, když dojde na tyto záležitosti, konečná otázka je vysoce subjektivní a zcela na každém jednotlivci, aby se rozhodl na základě všech různých pro a proti, které s tím souvisí. 

Jak tedy budete hrát v roce 2022? Přečkáte bouři, až se ceny GPU normalizují, nebo prozatím odložíte klávesnici a myš ve prospěch ovladače?