PlayStation 5 vs. Xbox Project Scarlett

Vypadá to, že rok 2020 bude začátkem nové generace konzolí. Společnost Microsoft ani Sony zatím formálně neoznámily nové systémy, ale je jasné, že příští rok uvidíme nový PlayStation a Xbox, což je pravděpodobně plánováno na začátek prázdnin. Microsoft uvedl své první a nejširší podrobnosti o své nadcházející konzoli na E3 2019 , zatímco Sony odhalil několik působivých specifikací pro Wired před několika měsíci.

O obou systémech, včetně jejich jmen, stále víme jen velmi málo. Ceny, dostupnost a funkce jsou ještě neznámé pro oba systémy, ale můžeme se podívat na hardware obou společností, který bude pohánět jejich nové verze.


Microsoft Xbox Project Scarlett: Co víme

Společnost Microsoft na své tiskovém konferenci na E3 2019 odhalila několik hardwarových podrobností o svém dalším systému. Projekt Scarlett používá pro své procesory technologii Zen 2 společnosti AMD, detaily však nejsou konkrétnější. Bude schopen zobrazovat 8K grafiku a podporovat hry na 120 snímků za sekundu. To však neznamená 8k hry na 120fps; tweet od společnosti Microsoft dal jasně najevo, že rozlišení 8K je odvozeno od počet snímků za sekundu, a konzole bude moci ukázat 4K hry na 60fps, s potenciálem až 120fps.

Rychlost načítání je zdůrazněna a konzola bude obsahovat GDDR 6 RAM a SSD, které mohou sloužit jako virtuální paměť pro další urychlení načítání her. Kompatibilita s tituly z předchozích systémů se zdá být velmi pravděpodobná na základě některých komentářů, stejně jako překvapivě silné zpětné kompatibility Xbox One s Xbox 360 a originálními Xbox hrami.


Sony PlayStation 5: Co víme

Podle Sony bude nová PlayStation podporovat 8K grafiku, což bude pravděpodobně znamenat, že dokáže zobrazit vykreslenou 4K grafiku. Systém bude používat CPU založené na třetí generaci AMD Ryzen, s osmi jádry 7nm Zen 2. GPU je založené na Radeon Navi. Pro ukládání bude systém obsahovat SSD místo pevného disku, což znamená mnohem rychlejší načítání. Nová PlayStation bude zřejmě také zpětně kompatibilní s hrami PlayStation 4, což bude velmi užitečné pro současné majitele PS4.


AMD opět ovládá další generaci konzolí, stejně jako tu současnou. PlayStation 4 a Xbox One se spoléhají na architekturu Jaguar společnosti AMD a další PlayStation a Xbox se spoléhají na architekturu Zen 2 společnosti AMD.


Shrnutí

Zdá se, že nová PlayStation i Xbox budou zpětně kompatibilní s předchozími verzemi, i když rozsah této kompatibility není jasný.Oba systémy budou mít SSD, které mohou načítat hry mnohem rychleji než pevné disky; Microsoft říká, že Scarlett’s SSD bude 40krát rychlejší než disk Xbox One.

Oba systémy budou mít optické mechaniky, takže budete stále moci přehrávat disky, které fyzicky nakupujete v obchodech. 

Pokud jde o ceny, existuje pouze spekulace. Procesory Zen 2, Navi GPU a SSD nejsou levné komponenty a realisticky jsme připraveni na šok srovnatelný se startem PlayStation 3 za $ 600 (cca 14 000 Kč).


Jaké jsou rozdíly?

Z hlediska hardwaru se nová PlayStation a Project Scarlett zdají být velmi podobné. Samozřejmě, stejně jako PlayStation 4 a Xbox One. Budeme muset vidět rozdíly v jednotlivých funkcích, abychom mohli skutečně porovnat tyto dvě konzole, ale i tak největší rozdíl mezi nimi bude, jako vždy, výběr hry.


Ať už chcete PlayStation nebo Xbox, mělo by záležet na tom, který systém má více her, které chcete hrát. Od jiných vydavatelů bude spousta multiplatformových titulů, ale hry od společnosti Microsoft a Sony budou skutečně nabízet hlavní rozdíly mezi systémy.