Menu

Web plný technologie a počítačů

Sestavený pc

Předem sestavený vs vlastní počítač

Předem sestavený vs vlastní počítač

Sestavený pc

Měli byste si složit svůj vlastní počítač nebo se rozhodnout pro předem sestavený? Odpověď skutečně závisí na vašem rozpočtu a aktuální situaci na trhu.  

Přizpůsobení je nedílnou součástí krásy budování PC. Se širokou škálou komponent, ze kterých si můžete vybrat, a mnoha způsoby, jak vytvořit jedinečný herní počítač, je jeho sestavení jako skládání velmi uspokojivého puzzle. 

Ne každý hráč počítačových her je však nutně technicky zdatný, takže předpřipravené herní počítače jsou poměrně oblíbené. Pokud si nejste jisti, zda byste si měli postavit svůj vlastní herní stroj, nebo si jen objednat jeden předem postavený, zde jsou hlavní výhody a nevýhody obou! 

Pojďme do toho rovnou skočit

Flexibilita

Při sestavování vlastního PC si můžete vybrat konkrétní díly, které nejlépe vyhovují vašim potřebám.

U předem sestavených počítačů lze vždy provést úpravy, aby byla konfigurace efektivnější a cenově výhodnější. Tyto změny zahrnují zvýšení nebo snížení množství paměti RAM, změnu úložiště HDD za úložiště SSD nebo jen nalezení lepší rovnováhy mezi CPU a GPU.

Například předem sestavený počítač může být dodáván s CPU i7, 32 GB RAM a grafickou kartou GTX 1060. Nyní, pokud hledáte herní počítač, bylo by mnohem lepší jít s CPU i5, 16 GB RAM a novější / výkonnější GPU, jako je GTX 1660 Ti nebo dokonce RTX 2060.

Dalším problémem, který je třeba mít na paměti, je zabezpečení do budoucna. Některé předem sestavené počítače mohou používat starší procesory a čipové sady, které mohou výrazně omezit možnost upgradu vašeho počítače.

Pokud jste například hledali předem sestavený levný herní počítač, můžete zkusit použít AMD FX nebo starší generaci Intel Core CPU. Tyto CPU používají zastaralé čipové sady a zastaralé patice, což znamená, že pokud byste v budoucnu potřebovali upgradovat CPU, museli byste vyměnit i základní desku.

Nicméně mnoho předpřipravených herních počítačů ponechává dostatek prostoru pro ladění a upgrady. Přesto, pokud uvažujete o koupi, měli byste se určitě ujistit, že konfigurace nepoužívá žádné příliš zastaralé komponenty.

Ceny

Sestavený pc

Sestavení vlastního PC zajišťuje, že můžete sestavit velmi nákladově efektivní konfiguraci. Jak tedy konkurují předem sestavené počítače z hlediska cen?

No, jak se ukazuje, běžné komponenty mohou být drahé. Pamatujete si, když vyrobili superpočítač ze síťově propojených konzolí PS3? Stačí se podívat, jak šílenství v těžbě kryptoměn ovlivnilo ceny GPU před časem nebo jak drahá může být DDR4 RAM. Naštěstí mohou předpřipravené počítače někdy představovat lepší hodnotu za vaše peníze.

I když společnosti, které se zabývají stavbou PC, musí pokrýt základní náklady na komponenty, vytvořit zisk a pokrýt výdaje spojené s provozováním takového podnikání, mohou také získat komponenty za nižší ceny.

V konečném důsledku bude předem sestavený počítač obvykle levnější, než kdybyste si stejnou konfiguraci vytvořili od začátku sami. Dále, pokud byste takový PC chytili ve slevě, mohlo by to být pro vaši peněženku velmi dobré.

Pohodlí

Pokud jste typ člověka, který se ve skutečnosti příliš nevyzná v PC komponentách nebo se jen nechce zabývat starostmi se správou kabelů, je předem sestavený počítač tou nejpohodlnější cestou.

Nejen to, ale existují společnosti, které staví osobní počítače na zakázku. To do určité míry spojuje to nejlepší z obou světů – získáte počítač, který je předem sestavený, ale který si můžete přizpůsobit, i když v různé míře. Na druhou stranu, získání přizpůsobeného počítače tímto způsobem také není nákladově nejefektivnější cestou, protože tyto společnosti obvykle účtují poplatky za své služby.

Závěr

Na konec je to stejně na vás.

Jak již bylo zmíněno, sestavení PC s každou komponentou zakoupenou samostatně vám může pomoci získat nejlepší hodnotu za vaše peníze a počítač, který je přesně vyladěn podle vašich potřeb.

Na druhou stranu vám předem sestavený počítač může potenciálně ušetřit pár babek a spoustu času a je nepravděpodobné, že byste s ním udělali chybu, pokud se budete informovaně rozhodovat.

Z velké části bychom doporučovali předem sestavené PC jako první volbu hlavně pro ty, kteří buď úplně neznají hardware, nebo prostě neznají proces stavby PC a nemají nikoho, kdo by v tomto ohledu mohl pomoci. Přesto je nejlepší si přečíst a získat názor někoho znalejšího, pokud se chcete vyhnout tomu, abyste uvízli u zastaralých komponent nebo neadekvátních sestav.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × 2 =