Menu

Web plný technologie a počítačů

Přetaktovat svůj CPU?

Přetaktovat svůj CPU?

Měli byste přetaktovat svůj CPU? Vyplatí se přetaktování CPU pro hraní her? Tento jednoduchý průvodce vám pomůže odpovědět na tuto otázku.

Existují dvě části počítače, které můžete spolehlivě přetaktovat: GPU a CPU. Lidé neustále taktují své CPU, ale znamená to, že byste měli i vy?

Přetaktování vašich zařízení má totiž několik dobře známých nevýhod, jako jsou vyšší teploty a možnost dlouhodobého poškození.

V odstavcích níže probereme výhody i nevýhody přetaktování vašeho CPU. Na konci byste měli mít dobrou představu. Pojďme rovnou na výhody!

Výhody přetaktování vašeho CPU

Přetaktování CPU je docela běžné. To však neznamená, že s tím nejsou spojena žádná rizika. Obecně platí, že procesory, které jsou přetaktovány, mají tendenci běžet rychleji, spotřebovávat více energie a rychleji se opotřebovávat z dlouhodobého hlediska.

Pokud to však uděláte správně, můžete ze svého CPU získat výrazně vyšší výkon. Pokud jste v přetaktování dobří, možná ušetříte nákupem levnějšího CPU, než potřebujete a zrychlíte si ho sami. Ušetřit lze v závislosti na tom, jak dlouho váš přetaktovaný procesor vydrží (což může být nepředvídatelné).

 

Je to však trochu hazard.

 

Můžete také přijít o peníze stejně rychle, jako můžete ušetřit. Samozřejmě, jednou z dalších výhod přetaktování vašeho CPU je jednoduše to, že jste to udělali! Přetaktování je choulostivý proces, který se může rychle zvrtnout a jeho správné provedení je samo o sobě úspěchem.

Nevýhody přetaktování vašeho CPU

Pravděpodobně již znáte několik nevýhod přetaktování vašeho CPU. Pokud nezkušený jedinec příliš přetaktuje svůj CPU, může to vést dokonce ke katastrofálním následkům.

V nejlepším případě můžete počítač poslat do nekonečného spouštěcího cyklu. To je docela snadné opravit. V nejhorším případě byste však mohli poškodit části vašeho počítače.

Nejen to, ale přetaktování CPU není snadné. Zatímco některé základní desky jsou dodávány se softwarem, který může tento proces usnadnit, není to vždy tak jednoduché. Často se budete muset dívat na spotřebu, rychlost ventilátoru a další metriky.

 

Navíc přetaktování vašeho CPU nemusí poskytnout tolik výhod, jak si možná myslíte. Pokud máte starší, slabší CPU nebo používáte velmi náročné programy, přetaktování vašeho CPU by mohlo přinést určité výhody.

Většina moderních počítačů však k hraní moderních titulů nepotřebuje extra výkon CPU. Tyto počítače by pravděpodobně získaly větší užitek z přetaktování GPU.

Mějte na paměti, že přetaktování vašeho CPU také okamžitě zruší jeho záruku.

Takže, měli byste přetaktovat?

Pro velkou většinu moderních počítačů je odpověď ne. Váš počítač pravděpodobně nemusí být přetaktován, aby fungoval dobře a pokud to chcete udělat jen proto, abyste řekli, že můžete (nebo abyste se to naučili), obvykle to nestojí za to riziko nebo úsilí. Pokud jste však opatrní a berete to, co děláte vážně, můžete z tohoto procesu pouze získat, takže konečné rozhodnutí je na vás.

Pokud se životnost vašeho CPU nezkrátí nad dobu, po kterou jej budete používat, teoreticky, pokud jej trvale nepoškodíte, nemáte co ztratit. To je ale velké kdyby.

Delikátní umění přetaktování se nenaučíte, pokud to nebudete praktikovat.

Vždy můžete zkusit přetaktovat starší počítač nebo počítač, který vás nezajímá, pokud chcete šťourat, nebo můžete provést drobné úpravy na svém CPU. Vždy ale opatrně, nebo toho můžete nakonec litovat!

Mějte na paměti, že pokud chcete přetaktovat, existují některé CPU, které jsou speciálně navrženy pro přetaktování. Jedním z příkladů je řada Intel K.

Kromě toho, než se začnete motat s přetaktováním, je nejlepší koupit si chladič procesoru, který bude udržovat nízkou teplotu vašeho PC; přetaktování vašeho CPU téměř jistě zvýší jeho teplotu a to je bod kde nastává nebezpečí.

notebooky
www.cilweb.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seventeen + 11 =