Reproduktory

Počítačový reproduktor je hardwarové zařízení, které se připojuje k počítači za účelem generování zvuku. Signál používaný k vytvoření zvuku, který pochází z reproduktoru počítače, je vytvořen zvukovou kartou počítače. 

Na základní desce počítače může být reproduktor interní.


Jak to funguje?

Reproduktory jsou tvořeny kuželem, železnou cívkou, magnetem a bednou ( case ). Když   reproduktor přijme elektrický vstup ze zařízení, odešle proud způsobující pohyb tam a zpět. Tento pohyb pak vibruje vnějším kuželem a vytváří zvukové vlny přijímané našima ušima.


Vývoj reproduktoru počítače

Když byly počítače původně vydány, měly vestavěné reproduktory zabudované do šasi, které generovaly řadu různých tónů a pípnutí. První interní počítačový reproduktor byl vynalezen společností IBM v roce 1981 a produkoval základní zvuk nízké kvality.

Jak technologie postupovala, palubní reproduktory se přestěhovaly do počítačového monitoru a získaly schopnost produkovat hlasy, hudbu a další zvukové efekty. Reproduktory se obvykle nacházely v levém a pravém dolním rohu monitoru, ale někdy byly zabudovány do levé a pravé  strany monitoru.

Když se počítačové hry, digitální hudba a další média staly populárními, výrobci začali vyrábět externí reproduktory, které produkovaly vyšší kvalitu zvuku a lepší basy. První externí počítačový reproduktor byl vynalezen Abinawanem Puracchidasem v roce 1991 a byl dominantní typ reproduktoru pro počítače.

 
amplifier-audio-bass-302879
[the_ad_placement id="repro"]
[the_ad_placement id="reproduktory-2"]

Hodnocení reproduktoru

Reproduktory jsou hodnoceny frekvenční odezvou , celkovým harmonickým zkreslením a watty              ( frequency response, total harmonic distortion, a watts. )

Proč potřebujeme počítačové reproduktory?

Externí reproduktory jsou připojeny k počítači nebo jinému zařízení, aby zvuk zlepšili (zesílili),  přidali více basů se subwooferem nebo vytvořili prostorový zvuk. Máte-li notebook, smartphone    nebo jiné zařízení s vestavěnými reproduktory, nepotřebujete externí reproduktory, pokud nepotřebujete hlasitější zvuky, více basů nebo prostorový zvuk.