Thunderbolt 3 vs USB-C – Jaký je rozdíl?
Thunderbolt 3 vs USB-C – Jaký je rozdíl?
Jaký je tedy rozdíl mezi Thunderbolt 3 a USB-C a který z nich je nejlepší? Schéma pojmenování USB se za posledních pár let zbytečně zkomplikovalo a na tom se asi všichni shodneme.
Stala se z toho změť různých typů konektorů, značek a rychlostí, ale naštěstí se situace s uvedením USB-C trochu zjednodušila.
Tento konektor si v posledních letech získává velkou oblibu a objevuje se na předních panelech PC skříní, zadních panelech základních desek, ale i ve smartphonech, noteboocích a dalších produktech. Existují však různé specifikace, které tento port využívají, takže je na první pohled nepoznáte.
Zde se dostáváme ke specifikacím Alternate Mode, z nichž jednou je Thunderbolt 3, který je také mezi určitými produkty stále populárnější. Co tedy přesně odlišuje Thunderbolt 3 od „běžného“ USB-C?
To je přesně otázka, na kterou odpovíme v tomto článku, tak čtěte!
Co je USB-C?
Jak je patrné z názvu, USB-C je typ konektoru USB (Universal Serial Bus) a to zavedlo v průběhu let širokou škálu konektorů, z nichž nejběžnější a nejznámější je typický konektor USB typu A.
Abychom byli přesní, před USB-C bylo představeno celkem deset různých USB konektorů, všechny s různými tvary a konfigurací pinů. Je pravda, že některé byly populárnější a měly delší životnost než jiné, ale všechny jsou nyní nahrazeny USB-C.
USB typu C je velmi kompaktní a symetrický konektor s celkem 24 kolíky – více než dvakrát více než standardní konektory typu A a B. Velikostně je přibližně stejný jako starý 5pinový Micro USB konektor, ale jelikož je symetrický, je jedno, kterým směrem je kabel přehozen, a to je drobná, ale vítaná vymoženost.
Nyní je důležité poznamenat, že USB-C je pouze konektor a že skutečné funkce a přenosové rychlosti závisí na verzi rozhraní USB, které podporuje. V tuto chvíli USB-C podporuje všechny verze USB od USB 2.0 po USB 3.2 a je to jediný konektor, který bude podporovat USB4.
Co je Thunderbolt 3?
Thunderbolt 3, vyvinutý společnostmi Intel a Apple, je typ hardwarového rozhraní, které využívá 24kolíkový konektor USB-C. První dvě iterace technologie Thunderbolt využívaly Mini DisplayPort, než společnost Intel přešla na USB-C, čímž se podřídila rostoucí popularitě konektoru.
Chvíli také museli výrobci platit nemalé licenční poplatky, pokud chtěli implementovat Thunderbolt 3 do svých produktů, a proto byla zařízení vybavená Thunderbolt 3 poměrně vzácná a také drahá.
Naštěstí se to v březnu 2019 změnilo a výrobci OEM již nemusí platit žádné poplatky za implementaci této technologie do svých produktů, ačkoli všechna zařízení Thunderbolt musí být před schválením certifikována společností Intel.
Thunderbolt 3 dnes běžně najdete v produktech Apple, noteboocích, některých základních deskách a v externích GPU, které jej využívají díky jeho vysokým přenosovým rychlostem.
Thunderbolt 4 byl však odhalen v červenci 2020 a zachovává si stejnou rychlost přenosu dat, ale přináší některé nové funkce, které u jeho předchůdce chyběly. Především to zahrnuje podporu USB4, podporu duálního 4K displeje a podporu DisplayPort 2.0.
USB vs Thunderbolt 3
Vzhledem k tomu, že USB-C je pouze konektor, zatímco Thunderbolt 3 je typ hardwarového rozhraní, které využívá tento konektor, je jasné, že srovnání těchto dvou by znamenalo srovnání jablek a pomerančů.
Pokud byste spíše chtěli porovnat rychlosti nabízené Thunderbolt 3 s rychlostmi nabízenými USB, musíte je porovnat s jednou z různých verzí rozhraní USB podporovaných USB-C.
Thunderbolt 3 je výrazně rychlejší než nejrychlejší verze USB 3.2, i když USB4 v tomto ohledu dohnal, vzhledem k tomu, že byl ve skutečnosti založen na Thunderboltu 3.
Chcete-li zjistit, jakou iteraci USB zařízení vybavené USB-C podporuje, je nejlepší jednoduše zkontrolovat jeho list se specifikacemi, protože obsahuje příslušné informace.
Pokud jde o kompatibilitu, USB4 bude kompatibilní s Thunderbolt 3 a 4, stejně jako s dřívějšími verzemi USB. Mezitím, jak je uvedeno výše, Thunderbolt 4 je menší aktualizace, která přidá některé další funkce, ale žádné drastické zvýšení přenosových rychlostí.