Tipy pro koupi stolního počítače

Nákup počítače v domácnosti nebo podnikání může být velkým a někdy i nákladným rozhodnutím. Níže je uveden seznam užitečných návrhů, co hledat a na co se zeptat při nákupu nového počítače.

Nové vs. renovované nebo použité

Pokud chcete ušetřit peníze, tak nákupem použitého nebo renovovaného počítače, můžete peníze ušetřit. Repasovaný počítač je počítač, který byl vrácen společnosti, byl zkontrolován jako dobrý, ale nelze jej znovu prodat jako nový. Všichni hlavní výrobci počítačů mají repasovanou část, která ukazuje všechny jejich dostupné repasované produkty. Zakoupením jednoho z těchto počítačů místo nového můžete ušetřit tisíce korun.

Kromě repasovaných počítačů jednotlivci a společnosti z různých důvodů prodávají také použité počítače. Při nákupu těchto počítačů dávejte pozor na následující.

Ověřte, že nedošlo k fyzickému poškození prohlídkou portů, vnitřku a vnější strany skříně.
Ujistěte se, že platíte za to, co dostáváte.
Ujistěte se, že počítač je dodáván s jakýmikoli disky CD pro operační systémy nebo programy, u nichž se očekává, že budou nainstalovány.
Uvědomte si, že mnoho výrobců počítačů nepřevede záruku na počítač z původního uživatele na vás.

Mac vs. PC

Rozhodnutí mezi nákupem počítače Macintosh a PC se systémem Microsoft Windows je vždy živá debata. Seznam výhod a nevýhod obou těchto systémů najdete v našem článku Mac vs. PC.

Co hledat

Při nákupu počítače je pravděpodobné, že budete mít obecnou představu o tom, co se vám v počítači může líbit nebo jak chcete počítač nakonfigurovat. Níže je uveden seznam různých součástí, které se pravděpodobně nacházejí v počítači, a doporučení a tipy při zvažování některé z níže uvedených součástí.

CD média

Většina novějších počítačů dnes obsahuje v počítači vypalovačku disků. Pokud chcete vytvořit disky CD nebo DVD, ujistěte se, že je počítač podporuje.

Pevný disk

Pevný disk bude úložištěm všech vašich souborů a informací. Ujistěte se, že máte pevný disk s dostatkem místa a dostatečnou rychlostí, která nesnižuje celkový výkon počítače.

Paměť

Paměť je jedním z nejdůležitějších nákupních rozhodnutí v počítači. Čím více paměti v počítači, tím účinněji je počítač schopen běžet.

Modem

V závislosti na tom, jak plánujete připojení k internetu, nemusí být modem tak důležitý pro rozhodnutí o nákupu. Většina uživatelů dnes používá širokopásmový internet, který nevyžaduje modem

Síťová karta

Téměř všechny počítače dnes mají na základní desce síťovou kartu. Síťová karta umožňuje sdílet soubory mezi počítači v domácnosti a připojit se k širokopásmovému připojení k internetu

stolní pc
stolní pc

 

Procesor

Počítačový procesor je a bude vždy jedním z nejdůležitějších hledisek při nákupu počítače. Dnes, s více výrobci CPU / procesorů to může být matoucí. Proto je nákladově efektivnější podívat se na všechny možnosti pro počítačové procesory.

Zvuková karta

Dnes jsou standardní zvukové karty dodávané s počítačem dostačující pro téměř všechny uživatele počítačů. Pokud však plánujete úpravy zvuku nebo mixování, podívejte se na možnosti zvukových karet.

Grafická karta

Pro počítačové hry se grafická karta stala jedním z nejdůležitějších faktorů s pamětí a procesorem. Pokud plánujete hraní na počítači, ujistěte se, že grafická karta GPU splňuje vaše požadavky.

Značka počítače

Neexistuje nic takového jako výrobce počítačů, který má dokonalou. Pokud jde o doporučení jedné značky před druhou, bylo by pro nás nemožné říci, kdo je lepší než ten druhý. Místo toho bychom navrhli spoléhat se na uvedené úvahy.

Doplňky

Všichni výrobci počítačů vám dávají možnost zakoupit si při nákupu nového počítače další příslušenství. Před zakoupením těchto doplňků mějte na paměti.
Ujistěte se, že kupujete příslušenství, které skutečně potřebujete. Například téměř všechny nové počítače budou zahrnovat klávesnici a myš. Pokud provádíte upgrade ze staršího počítače, mnoho vašich starších periferií a příslušenství může být s novým počítačem kompatibilní.
Pokud počítač kupujete online, podívejte se i jinde. Mnoho příslušenství dostupných u výrobce počítačů se prodává za prémiovou cenu.

Dokumentace

Většina výrobců dnes snižuje množství dokumentace dodávané s jejich počítačem a nahrazuje tuto dokumentaci online dokumentací. Ujistěte se, že dokumentace online je dostatečná a zda je v případě potřeby k dispozici software a ovladače ke stažení.

stolní pc-chips-circuit-board-2582937
[the_ad_placement id="kup-pc"]

Hardware

Jak je uvedeno v části výše, co hledat , ujistěte se, že hardware dodaný s počítačem odpovídá vašim potřebám.

Možnost vrátit

Pokud je počítač zakoupen v místním obchodě, může být počítač vrácen, pokud je nevyhovující, nebo musí být zaslán výrobci počítače? Pokud je počítač zakoupen online nebo prostřednictvím poštovní objednávky, může být vrácen, pokud není uspokojivý?

Software

Obsahuje software Microsoft Office nebo Corel Suite? Tyto balíčky vám umožní mít textový dokument a tabulky. Pro většinu uživatelů by to mohlo být důležité.
Jedná se o plné verze softwaru nebo je to demo, trial nebo shareware? Mnoho společností bude zahrnovat programy, které vyprší po 30-90 dnech a vyžadují, abyste si zakoupili celý program.

Podpora

Podpora výrobce je také důležitým faktorem, kdyby se objevil problém s počítačem.
Je podpora otevřena 24 hodin, 7 dní v týdnu? Pokud ne, jaké jsou hodiny?
Je podpora otevřena o svátcích? Pokud ne, jaké dny je uzavřena?
Jaké možnosti podpory jsou k dispozici? Telefon? E-mailem? Web?
I když tato možnost nemusí být zvažována nejprve při nákupu počítače, je to důležitá úvaha. Při nákupu počítače se ujistěte, že když hardware budete chtít upgradovat, může být aktualizován. Mezi běžné aktualizace pro většinu uživatelů dnes patří RAM , GPU a SSD .

Záruka

Nabízí výrobce počítače záruku? Jak dlouhá je záruka? Vztahuje se záruka na hardware i software?
Důrazně doporučujeme, aby byl počítač zvažován, pouze pokud má alespoň roční záruku. Mnoho levných počítačů přichází s 90denní zárukou. Znamená to, že pokud některá část selže, zaplatíte za část i za službu. To nemusí být problém pro uživatele, kteří prostě potřebují levný počítač a jsou ochotni vyměnit díly a opravit počítač sami.