Tiskárna

 

Tiskárna je externí hardware výstupní zařízení , které přijímá elektronická data uložená na počítači nebo jiném zařízení a generuje jejich výtisk

Pokud jste například v počítači vytvořili dokument, můžete vytisknout několik kopií, které můžete předat na schůzce personálu. Tiskárny jsou jedním z nejpopulárnějších počítačových periferií a běžně se používají pro tisk textu a fotografií. 

 

Typy tiskáren

Níže je uveden seznam všech různých typů počítačových tiskáren. 

Dnes jsou nejběžnější tiskárny používané s počítačem inkoustové a laserové .

 

 – 3D tiskárna

 – Tiskárna AIO ( vše v jednom )

 – Jehličková tiskárna

 – Inkoustová tiskárna

 – Laserová tiskárna

 – LED tiskárna

 – MFP ( multifunkční tiskárna )

 – Plotter

 – Tepelná tiskárna

 

printer-1516578_1280

 

Rozhraní tiskárny

Existuje několik různých způsobů, jak se tiskárna může připojit a komunikovat s počítačem (označované jako rozhraní ). 

Nejběžnější typy připojení jsou dnes USB kabelem nebo přes Wi-FiNíže je uveden úplný seznam kabelů a rozhraní používaných k připojení počítače k tiskárně.

 

 – Cat 5

 – Firewire

 – MPP-1150

 – Paralelní port

 – SCSI

 – Sériový port

 – USB

 – Wi-Fi

 

 
Historie různých tiskáren a jejich fungování

Mechanická tiskárna

První mechanická tiskárna byla vynalezena Charlesem Babbage , pro použití s diferenciálním motorem  , který Babbage vyvíjel v 1822. Babbageho tiskárna využívala kovové tyče s tištěnými znaky na každé tyči k tisknutí textu na role papíru, které byly vkládány do zařízení.

Jehličková tiskárna

První bodová tiskárna byla vytvořena společností IBM v roce 1957 . Nicméně, první jehličková tiskárna byla představena spol. Centronics v roce 1970 . K vytvoření písmen a obrázků, slouží tisková hlava, která obsahuje piny které jsou nad inkoustovou páskou. Tato páska leží těsně nad kusem papíru. Když se tisková hlava pohybuje přes pásku (obvykle vodorovně ), piny se vtlačují do pásky, aby se na stránku vytiskl inkoust (podobně jako psací stroj ). Vzhledem k tomu, že tyto piny tisknou řadu teček, je jasné, proč tato tiskárna dostala své jméno. 

 
plotter-2138990_1280
[the_ad_placement id="tiskarny-2"]
3d-791205_1280
[the_ad_placement id="tiskarny"]

 

Inkoustová tiskárna

Zatímco se inkoustové tiskárny začaly vyvíjet koncem padesátých let, nebyly až do konce 70. let schopny reprodukovat slušné digitální snímky. Tyto inkoustové tiskárny vyšší kvality byly vyvinuty několika společnostmi, včetně společností Canon , Epson a Hewlett-Packard . Inkoustové tiskárny jsou podobné jehličkovým tiskárnám v tom, že obrazy, které vytvářejí, se skládají z teček. Tečky na inkoustové tiskárně jsou však namísto použití pásky a pinů na stránku stříleny. Kromě toho jsou body inkoustové tiskárny mnohem menší a jejich rychlost tisku je rychlejší

 

Laserová tiskárna

V časných sedmdesátých létech, Gary Starkweather vynalezl laserovou tiskárnu zatímco pracoval u Xerox tím, že modifikoval jeden z jejich modelů. Nicméně, rozšířila se až v roce 1984 když Hewlett-Packard představil HP LaserJet, laserové tiskárny se staly  více rozšířené a dostupné. Následující rok, Apple představil Apple LaserWriter, který představil PostScript technologii. Laserové tiskárny jsou složitější než jejich předchůdci. 

 

3D tiskárna

3D tiskárnu vytvořil Chuck Hull v roce 1984 . 3D tiskárny pracují s digitálním plánem objektu a vytváří jej po vrstvě pomocí různých materiálů, jako jsou plasty a kovové slitin.