Top 10 počítačových chyb začátečníků

Nezálohuje důležité soubory

Jednou z největších chyb, kterou může kdokoliv udělat, je nezálohování důležitých informací. Dnes existuje tolik různých metod zálohování informací, že již neexistuje žádná omluva pro to, aby se vaše informace nezálohovala. Nezapomeňte zálohovat všechny důležité informace dříve, než bude pozdě.


Kliknutí na tlačítko Další nebo Ok bez čtení

Každý se stal netrpělivý díky okamžitému uspokojení, které si každý den užíváme na internetu. Vzhledem k této netrpělivosti však není neobvyklé, že noví uživatelé kliknou na tlačítko Ok nebo Další, aniž by si přečetli, s čím souhlasí, a zjistili, zda nejsou zaškrtnuta žádná zaškrtávací políčka. Před souhlasem se ujistěte, že jste si přečetli každou výzvu, nebo můžete souhlasit s instalací nových panelů nástrojů prohlížeče , programu, který jste nechtěli instalovat, nebo jiného programu.

 

Neukládá práci

Při práci na dokumentu v režimu offline nebo online se ujistěte, že program automaticky ukládá vaši práci. Pokud program automaticky neukládá vaši práci, měli by jste se ujistit, že ukládáte svou práci každých 10-15 minut. Pokud počítač ztratí napájení, připojení k Internetu nebo dojde ke zhroucení programu, vše co nebylo uloženo se ztratí.

 

Nesprávné vypnutí počítače

Hodně uživatelů se učí na smartphonech a tabletech, než se naučí na počítači, ne všichni noví uživatelé jsou obeznámeni se správnou metodou vypnutí počítače. Když jste hotovi s počítačem a chcete jej vypnout, ujistěte se, že jste uložili vaši práci, zavřete otevřené programy a počítač správně vypnete .

 

Otevření příloh e-mailu

Běžný způsob, jak se nakazit počítačovým virem nebo škodlivým softwarem, je otevírání příloh elektronické pošty. Buďte mimořádně opatrní a pochybujte o všech e-mailových přílohách, které obdržíte, včetně příloh e-mailů, které obdržíte od přátel, rodiny a spolupracovníků. Jedna z nejběžnějších taktik, které uživatelé používají k odesílání virů, je od lidí, které znáte, abyste získali falešný pocit důvěry.

 

Phishing, spam nebo řetězová pošta

Phishing

Vzhledem k tomu, že se počítače stávají bezpečnějšími mnoho lidí může být napadeno pomocí taktiky phishingu. Ujistěte se, že víte, jak funguje phishing a jak se můžete ujistit, že se nestanete obětí krádeže identity .

Spam

Téměř veškerý spam je dnes distribuován infikovanými počítači nebo škodlivými uživateli. Odhlášení této pošty většinou nefunguje.V některých případech může spammer dokonce použít vaši odpověď jako ověření, že e-mail funguje a posílá vám více nevyžádané pošty nebo sdílí vaši e-mailovou adresu se spammery. Pokud dostanete spam, odstraňte jej ze složky Doručená pošta.

Řetězová pošta

Neměli byste také nikdy předávat přátelům a rodinné řetězové pošty . Pokud zjistíte, že je těžké uvěřit e-mailu, ujistěte se, že je to pravda, než předáte mýtus nebo pověst někomu jinému.

security-265130_1280


Stahování a instalace špatného softwaru

Dnes je nejběžnější způsob, jakým se počítač infikuje viry, škodlivým softwarem a crapware, při stahování a instalaci špatného softwaru do počítače. Vždy buďte opatrní na software zdarma a na to kdo vám poskytuje bezplatný software. K dotování nákladů mnoho vývojářů zahrnuje další balíčky programů nebo panely nástrojů a pokud nejste opatrní, můžete je nainstalovat během instalace. Jak již bylo zmíněno, vždy si přečtěte, co program dělá během instalace.
Čtení bohužel není vždy dostačující a stránky nabízející zdarma věci, jako jsou kurzory , fonty , tapety , emotikony a další malé soubory ke stažení, mohou být dodávány s jiným špatným softwarem. Při stahování čehokoliv si pamatujte níže uvedené návrhy.

Kde se stahujete?

Existují škodliví lidé, kteří stahují platné kopie populárního stahování, upravují soubor se škodlivým softwarem a poté nahrají soubor se stejným názvem. Ujistěte se, že stahujete z webové stránky vývojáře nebo renomované společnosti.

Neinstalujte správce stahování

Mnohé weby navrhují nebo vyžadují instalaci instalačního programu nebo správce stahování před tím, než budete moci stáhnout program, který by vás mohl zajímat. Tyto nástroje téměř vždy způsobí, že váš počítač bude mít více problémů a může mít dokonce malware nebo spyware. Než budete pokračovat v stahování, vyhněte se jakémukoli webu, který by měl nároky něco nainstalovat.

Vyhněte se reklamám na stránkách ke stažení

Dejte si pozor na cokoliv, co vypadá na stránce stahování jako reklama. Mnoho inzerentů se snaží oklamat diváky kliknutím na reklamu s frázemi, jako je Stáhnout , Zahájit stahování nebo Pokračovat, a tato reklama může otevřít samostatné stahování.

Zrušte nebo zakažte automatické stahování

Některé weby se mohou automaticky pokusit zahájit stahování nebo dát najevo, že je třeba něco zobrazit nebo aktualizovat dříve, než budou stránky nebo videa zobrazeny. Nikdy nepřijímejte ani neinstalujte nic z žádného webu, pokud nevíte, co se stahuje.

Neudržování aktuálního operačního systému a softwaru

Vývoj počítačů a softwaru, který používá počítač, se neustále vyvíjí. Po vydání programu jsou chyby a bezpečnostní hrozby téměř vždy objeveny jinými uživateli. Instalace nejnovějších aktualizací pro program zajišťuje, že vše běží hladce a pokud jsou nalezeny opravy zabezpečení, tyto problémy jsou chráněny.

Udržujte počítač na přepěťové ochraně nebo UPS

Pokud připojíte stolní počítač, notebook, tablet nebo smartphone do zásuvky ve zdi, zvažte použití přepěťové ochrany . Přepěťová ochrana může pomoci udržet váš počítač chráněn během bouře a ujistěte se, že nic není poškozeno.

Pokud používáte stolní počítač, doporučujeme také používat v počítači UPS . Ačkoli to může být dražší, UPS chrání váš počítač před přepětím, udržuje počítač v chodu, pokud se na minutu nebo dvě minuty vypne napájení.


Nákup nekompatibilního hardwaru nebo periferií

Počítače jsou stále více diverzifikované pomocí hybridních počítačů , notebooků , smartphonů a tabletů. Ačkoli všechna tato zařízení jsou považována za počítače, ne veškerý hardware je kompatibilní s každým typem počítače. To platí i pro počítače Apple a PC a pro počítače se systémem Windows nebo Linux, které jsou spuštěny různými operačními systémy .
Před zakoupením hardwaru nebo upgradem staršího hardwaru zkontrolujte, zda je kompatibilní s vaším počítačem, operačním systémem a splňuje systémové požadavky .