Vědci trénují roboty, aby se mohli v měnícím se prostředí samostatně rozhodovat

Tým FEFU vyvinul a implementoval nový princip inteligentního průmyslového řízení robotů – správu programových signálů, pomocí kterých mohou roboti sami nastavovat a upravovat trajektorie a režimy (rychlosti) pohybu nástrojů při zpracování detailů za nejistých podmínek a v měnícím se pracovním prostředí. 

Nový software dosáhl přibližně 0,5 mm přesnosti při provozu robotických nástrojů (včetně akcí, které vyžadují dodatečné použití síly). Mnoho operací s vysokou přesností však vyžaduje přesnost v rozsahu 0,2 – 0,1 mm.

 

„Problém spočívá v nepřesné technologii používané k výrobě samotných robotů a dosud nebyl vyřešen nikde na světě. Už jsme vyvinuli metodu k odstranění této závady na základě speciálních testovacích pohybů. Ukázalo se, že je účinná v modelech a nyní pracujeme na jeho implementaci do praxe. Pokud získáme pozitivní výsledky, byl by to průlom v praktické aplikaci robotů obecně. A pokud ne, pokračovali bychom v práci, dokud nebudeme mít pozitivní výsledek. Obecně se jedná o pracovní metodu, “řekl profesor Vladimír Filaretov, Ph.D. v technických vědách.

Použitím technického vizuálního systému stroj vytvoří virtuální obraz svého pracovního prostoru, rozezná každý kus a určí jeho přesnou polohu. Robot může také identifikovat deformace velkých kusů, ke kterým dochází během provozu. Na základě virtuálního obrazu určuje trajektorie svých pracovních nástrojů.

2-robot
artificial-intelligence-2228610_960_720

 

„Je důležité zdůraznit, že metody, algoritmy a software jsou univerzální povahy. Lze je použít k ovládání téměř všech typů robotů : průmyslových robotů, podvodních zařízení, bezpilotních pozemních vozidel, létání a mnoha slibných zemědělských robotů. Vyžadují pouze drobné úpravy, které jsou již součástí softwaru a zohledňují jejich specifické vlastnosti. Náš vývoj, včetně inteligentního řízení založeného na VR, maximalizuje možnosti moderních technologií a je schopen několikrát zvýšit účinnost technologických procesů a současně zachovat kvalitu produktů, “dodal profesor Filaretov.

Nová metoda inteligentního řízení již byla zavedena v závodě Dalpribor (Vladivostok) a v současné době se testuje a upravuje s ohledem na nedávné průmyslové výzvy. Poslední aktualizace této technologie byla představena na mezinárodní konferenci IEEE o kontrole, automatizaci a diagnostice 2019 (ICAAD’19) v Grenoblu a získala zvláštní uznání.