Tým FEFU vyvinul a implementoval nový princip inteligentního průmyslového řízení robotů – správu programových signálů, pomocí kterých mohou roboti sami nastavovat a upravovat trajektorie a režimy (rychlosti) pohybu nástrojů při zpracování detailů za nejistých podmínek a v měnícím se pracovním prostředí.
Nový software dosáhl přibližně 0,5 mm přesnosti při provozu robotických nástrojů (včetně akcí, které vyžadují dodatečné použití síly). Mnoho operací s vysokou přesností však vyžaduje přesnost v rozsahu 0,2 – 0,1 mm.
„Problém spočívá v nepřesné technologii používané k výrobě samotných robotů a dosud nebyl vyřešen nikde na světě. Už jsme vyvinuli metodu k odstranění této závady na základě speciálních testovacích pohybů. Ukázalo se, že je účinná v modelech a nyní pracujeme na jeho implementaci do praxe. Pokud získáme pozitivní výsledky, byl by to průlom v praktické aplikaci robotů obecně. A pokud ne, pokračovali bychom v práci, dokud nebudeme mít pozitivní výsledek. Obecně se jedná o pracovní metodu, “řekl profesor Vladimír Filaretov, Ph.D. v technických vědách.
Použitím technického vizuálního systému stroj vytvoří virtuální obraz svého pracovního prostoru, rozezná každý kus a určí jeho přesnou polohu. Robot může také identifikovat deformace velkých kusů, ke kterým dochází během provozu. Na základě virtuálního obrazu určuje trajektorie svých pracovních nástrojů.
„Je důležité zdůraznit, že metody, algoritmy a software jsou univerzální povahy. Lze je použít k ovládání téměř všech typů robotů : průmyslových robotů, podvodních zařízení, bezpilotních pozemních vozidel, létání a mnoha slibných zemědělských robotů. Vyžadují pouze drobné úpravy, které jsou již součástí softwaru a zohledňují jejich specifické vlastnosti. Náš vývoj, včetně inteligentního řízení založeného na VR, maximalizuje možnosti moderních technologií a je schopen několikrát zvýšit účinnost technologických procesů a současně zachovat kvalitu produktů, “dodal profesor Filaretov.
Nová metoda inteligentního řízení již byla zavedena v závodě Dalpribor (Vladivostok) a v současné době se testuje a upravuje s ohledem na nedávné průmyslové výzvy. Poslední aktualizace této technologie byla představena na mezinárodní konferenci IEEE o kontrole, automatizaci a diagnostice 2019 (ICAAD’19) v Grenoblu a získala zvláštní uznání.