Bezdrátové reproduktory se díky moderní technologii neustále zdokonalují. Tranzistorová rádia napájená bateriemi před lety byla předchůdcem těchto reproduktorů, které nabízejí více funkcí zajímavých pro novou generaci spotřebitelů.
Bezdrátové reproduktory slibují stejné výhody jako tradiční reproduktory s přidanou flexibilitou, která vám pomůže připojit se ke světu digitálního a internetového zvuku. Ať už chcete přehrávat soubory .mp3 ze své hudební sbírky, aniž byste museli nosit sluchátka, streamovat podcasty přes internet nebo jednoduše nakonfigurovat smartphone tak, aby používal hlasitější reproduktor, tato zařízení to zvládnou.
Kvalita bezdrátových reproduktorů se velmi liší v závislosti na modelu. Zatímco levně vyrobené ty často zní plechově a zkresleně, modely vyšší třídy mohou poskytovat celkem dobrou kvalitu zvuku. Lepší modely také vydrží déle. Mezi další vlastnosti dobrých bezdrátových reproduktorů patří
Kompatibilita: Schopnost připojení k řadě dalších zařízení prostřednictvím průmyslových standardních technologií.
Přenositelnost: Dostatečně lehký pro přesun z místa na místo, s dobrou výdrží baterie.
Styl: Estetická přitažlivost
Existuje několik různých typů bezdrátových reproduktorů, z nichž každý je navržen pro konkrétní účely.
Domácí stereofonní systémy stále častěji používají vysokofrekvenční (RF) reproduktory jako alternativu k tradičním kabelovým. Zadní dva reproduktory v systému prostorového zvuku například velmi těží z bezdrátového připojení.
Bezdrátové subwoofery se také osvědčily, protože je lze volněji umístit do místnosti. RF stereofonní systém zahrnuje rádiový vysílač (často zabudovaný uvnitř zesilovače), který vysílá vlny na frekvencích, které jsou odpovídající reproduktory schopny přijímat.
Infračervené (IR) reproduktory fungují podobně jako RF reproduktory (a tyto dva výrazy se někdy používají zaměnitelně), kromě toho, že infračervené signály fungují na různých frekvencích a nemohou pronikat stěnami nebo jinými objekty.
Bluetooth reproduktory se staly populární jako doprovodná zařízení k chytrým telefonům a tabletům. Stisknutím tlačítka lze tyto zařízení „spárovat“ – propojit pomocí spojení krátkého dosahu s hostitelským zařízením podporujícím Bluetooth, přes které může začít přehrávání nebo streamování zvuku. Tyto reproduktory, navržené pro přenositelnost, jsou obvykle napájeny z baterie a jsou menší než jiné druhy reproduktorů. Mnoho prodejců vyrábí špičkové reproduktory Bluetooth.
Reproduktory Wi-Fi se připojují k domácí síti a komunikují přes TCP / IP. Wi-Fi se může připojit na delší vzdálenosti než Bluetooth, a proto se tyto reproduktory běžněji používají pro audiosystémy „celého domu“. Protože spotřebovávají více energie, reproduktory Wi-Fi se obvykle připojují do nástěnných zásuvek, nikoli na baterie.
Několik prodejců vyrobilo specializované (proprietární) bezdrátové systémy, které se připojují k domácí síti Wi-Fi, jako je bezdrátová síť SonosNet od společnosti Sonos.
Reproduktory AirPlay využívají patentovanou bezdrátovou multimediální technologii společnosti Apple. Reproduktory AirPlay se připojují pouze k „i-zařízením“ Apple nebo k Apple iTunes. Tento typ reproduktorů vyrábí relativně méně prodejců a jejich ceny bývají vyšší. Mnoho reproduktorů AirPlay také podporuje Bluetooth, takže mohou pracovat také s jinými zařízeními než Apple.
Rušení signálu: Rádiové signály ve vzduchu z jiných gadgetů pro domácnost mohou snižovat kvalitu zvuku a (v extrémních případech) způsobit úplné vypadnutí zvuku.
Napájecí kabely: S výjimkou menších modelů Bluetooth musí být bezdrátové reproduktory zapojeny do zásuvek ve zdi, což znemožňuje jejich skutečnou bezdrátovou funkci.