10 snadných způsobů, jak zvýšit výkon routeru při pobytu doma

Vaše domácí síť v těchto dnech pravděpodobně zažívá mnohem větší zátěž, když je teď většina z nás doma. Zde je návod, jak zvýšit výkon vaší současné sítě před investováním do zcela nového routeru. 

Domácí problémy s Wi-Fi lze ignorovat, pokud to byla jen příležitostná pauza při sledování Netflixu nebo nahrání GIF trvalo o několik sekund déle, než by mělo. Pokud ale pracujete doma a vaše děti se doma učí, během této pandemie koronaviru potřebujete, aby router fungoval ve špičkovém výkonu.

Než začnete kupovat nový router, můžete udělat spoustu věcí, abyste vylepšili výkon svého současného hardwaru.

TIP: Pokud je problémem rychlost, použijte aplikaci, jako je Ookla’s Speedtest, abyste zjistili, zda se výkon mezi jednotlivými kroky řešení problémů zvyšuje. Uvědomte si však, že tento nástroj měří rychlost vašeho připojení k internetu, nikoli maximální rychlost, kterou router dokáže dosáhnout při přenosu dat v místní síti.

signál

 

Pokud máte pochybnosti, restartujte router 

K restartování routeru použijte aplikaci dodanou se směrovačem nebo si ji stáhněte na webu. Pokud aplikaci nemůžete najít nebo si nejste jisti, jak se do ní přihlásit, vypněte router, počítejte do 10 a znovu jej zapněte. Pokud váš širokopásmový modem je oddělen od vašeho routeru, udělat to samé sním. Je úžasné, jak často může jednoduchý restart vyřešit všechny problémy, které byste mohli mít. To není v žádném případě lék, ale nejlepší strategií při řešení problémů s technickým problémem je začít s nejjednoduššími opravami a postupně přecházet k obtížnějším operacím. 

 

Poloha, umístění 

Chcete-li dosáhnout trvalejšího zlepšení výkonu, přesuňte směrovač do centrálního umístění ve vaší domácnosti, bez zbytečného rušení. Pokud je zavřen ve skříni, vhozen do suterénu nebo leží na kraji vašeho domova, bude mít signál Wi-Fi potíže s dosažením míst, kde je vyžadován. 

 

Stěny nejsou jediné překážky, které mohou zpomalit bezdrátový výkon. Signály Wi-Fi mohou také absorbovat překážky, jako jsou spotřebiče, krby, kovové kartotéky a skříně. Můžete očekávat, že zařízení, jako jsou bezdrátové telefony a mikrovlnné trouby, narušují bezdrátový směrovač, zejména pásmo 2,4 GHz, když jsou používána. Pokud žijete ve vícepodlažním domě, nemusí být přízemí optimální. Ve dvoupodlažní domácnosti by bylo nejlepším umístěním strop prvního patra nebo co nejblíže podlaze druhého patra. Čím více překážek musí signál Wi-Fi projít, tím slabší je. 

TIP: Možná budete muset najmout technika nebo se obraťte na poskytovatele širokopásmových služeb, aby do tohoto centrálního umístění připojil telefonní kabel (pro DSL) nebo koaxiální kabel (pro službu CATV). Ve většině domácností jsou tato připojení umístěna na vnitřní straně vnější obvodové zdi. Pokud je vaše širokopásmová brána (například DSL nebo kabelový modem) oddělena od routeru, zvažte ponechání na místě a pouhým tahem ethernetového kabelu (CAT5e nebo lepší) na místo, kde chcete router nastavit. Jedná se o nízkonapěťové zapojení, takže práce nevyžaduje licencovaného elektrikáře. 


Zkontrolujte teplotu 

Je váš router horký, když jste jej restartovali? Možná nebude dostatek větrání. Je umístěn tak, že jeho otvory jsou blokovány zdí, knihou nebo jinou překážkou. Mohlo by to být také příliš blízko k jinému zařízení, které produkuje teplo, jako je herní konzole nebo set-top box. Ujistěte se, že je po stranách a nahoře dostatek prostoru, aby kolem něj mohl cirkulovat vzduch, a leží na tvrdém povrchu, kde může také proudit vzduch. 
 
 

Změňte kanál 

Směrovače Wi-Fi používají rádiové frekvence k přenosu a přijímání dat a tyto frekvence jsou rozděleny do několika kanálů. Každý, kdo žije v husté městské oblasti, může vidět slabý výkon jednoduše proto, že existuje příliš mnoho směrovačů Wi-Fi využívajících stejný kanál. 
To je obzvláště důležité v spektru 2,4 GHz, které má méně nepřekrývajících se kanálů než spektrum 5GHz. Většina moderních směrovačů je schopna automaticky vybrat svůj vlastní kanál, což znamená, že pokud máte relativně nový směrovač, nemusíte tímto krokem vidět mnoho změn. Tento návrh je spíše pro lidi se staršími směrovači, zejména jednopásmové modely 2,4 GHz,nebo s nízko výkonnými směrovači. 

Před změnou kanálu je prvním krokem zjistit, kde je veškerá saturace. Stáhněte si aplikaci pro analýzu Wi-Fi, jako je například Analyzer Wifi  pro Android, Vistumbler pro Windows nebo iStumbler pro Mac . Tyto aplikace mohou detekovat směrovače ve vašem okolí a zobrazovat, které kanály používají. 

Jakmile máte seznam, přihlaste se ke směrovači pomocí aplikace nebo jeho webového rozhraní, vyberte méně přeplněný kanál a znovu otestujte své rychlosti. Než najdete kanál, který poskytuje nejlepší výkon, může to být několik pokusů. 

 

Upgradujte ovladače Wi-Fi v počítači

Pokud problémy s Wi-Fi ovlivní pouze jeden počítač v domě, může to být problém v počítači. Zkuste aktualizovat ovladač pro adaptér Wi-Fi v počítači. V systému Windows 10 klepněte pravým tlačítkem myši na tlačítko „Start“ systému Windows a v místní nabídce vyberte položku Správce zařízení. 

V okně, které se otevře, rozbalte část Síťové adaptéry. Bezdrátový adaptér by pak měl být jasně označen.  

Klepněte pravým tlačítkem myši na zařízení a vyberte příkaz Aktualizovat ovladač. V okně, které se otevře, vyberte Hledat automaticky. 

Pokročilí uživatelé mohou také hledat nové ovladače přímo od výrobce. 

 

Zkontrolujte vaše pásmo 

Každý, kdo používá dvoupásmový router, může vidět problémy, protože všichni jedou na běžnější 2,4 GHz frekvenční pásmo. 

Zatímco 5 GHz je mnohem rychlejší, jeho dosah není tak velký. Zkuste umístit zařízení s dvoupásmovými adaptéry Wi-Fi, které jsou obvykle nejblíže routeru v pásmu 5 GHz. I když mluvíme pouze o konzoly nebo blízkém stolním počítači, může to být velký rozdíl. 

 

Aktualizujte firmware routeru 

Nyní se dostáváme do trochu pokročilejšího a to posledního kroku, než doporučujeme věci koupit. Jsou situace, kdy směrovače mohou skončit chybou nebo jiným problémem se softwarem, který omezuje výkon. To je důvod, proč je kontrola aktualizací firmwaru vždy dobrý nápad. 

Konkrétní pokyny k upgradu naleznete v příručce k routeru. Pokud příručku nemáte, je pravděpodobně k dispozici jako PDF na webových stránkách výrobce. 

 Kupte si lepší anténu 

Pokud máte router Wi-Fi s odnímatelnými externími anténami, můžete zkusit zakoupit antény s vysokým ziskem. To může znatelně zvýšit signál. Existuje mnoho univerzálních antén a náhradních antén, u nichž je zaručeno, že budou pracovat s populárnějšími modely routerů. Zkontrolujte, zda je anténa kompatibilní s typem Wi-Fi. Máte-li například Wi-Fi router 802.11ac, anténa 802.11n vám nedá zvýšení výkonu, které hledáte. 


Přidejte prodlužovač rozsahu

Vyzkoušeli jste všechno ostatní, ale bez úspěchu. Blížíme se k poslednímu bodu zlomu, kde nový směrovač může být vaší jedinou možností. Než se tam však dostaneme, máme jeden poslední trik do našeho rukávu: prodlužovače rozsahu .

Prodlužovač dosahu Wi-Fi funguje jako extra hotspot Wi-Fi pro vaši domácí síť. Zvyšuje signál Wi-Fi bez nutnosti vytvářet nový název sítě tak, jak to opakovač signálu dělá. Extendery také mají tendenci dosahovat lepších výsledků než opakovače.

Když nakupujete, můžete narazit na některá zařízení s názvem „Wi-Fi Boosters“. Obvykle se jedná pouze o prodlužovače pod jiným jménem, ale někdy se tento termín používá také pro opakovače. Přečtěte si obal a ujistěte se, že máte správné zařízení.


Pořiďte novou Wifi

Pokud všechno ostatní selže, je čas přiznat, že potřebujete něco nového. Existuje mnoho možností. I když obecně odrazujeme od myšlenky na zapůjčení routeru od vašeho poskytovatele internetových služeb, pokud jsou prostředky omezené, můžete získat od svého poskytovatele služeb kvalitnější router za několik dalších korun měsíčně.

Pokud žijete ve větším domě, vážně se podívejte na síťový systém Wi-Fi. Síťové systémy jsou vynikající pro pokrytí velkých prostor Wi-Fi, protože nasazují více přístupových bodů.

Menší domácnosti mohou vyzkoušet konvenční router Wi-Fi 5 nebo Wi-Fi 6, který bude o něco dražší než model Wi-Fi 5. Nezapomeňte však, že vaše klientská zařízení budou muset mít klientský adaptér Wi-Fi 6, aby dosáhli nejlepšího výkonu z tohoto typu routeru.

Sečteno a podtrženo: Pokud tyto tipy nepřinesou výkon routeru, který potřebujete, zakupte si nový, který se nejvíce blíží tomu, co potřebujete a můžete si dovolit.