Monitor 144 Hz vs 240 Hz
Monitor 144 Hz vs 240 Hz
Když se objevují všechny nové 240Hz monitory, možná se ptáte, jestli 240Hz monitor stojí za ty peníze. Pojďme to zjistit.
Nejste úplně ohromeni fantastickým novým rozlišením 2K (1440p) a 4K?
Pokud jste typ hráče, který upřednostňuje výkon před vizuálními prvky, pravděpodobně místo toho zaměříte svou pozornost na 144Hz a 240Hz monitory.
Ale který z těchto dvou je celkově lepší volbou?
V tomto krátkém článku rychle projdeme, jaké obnovovací frekvence vlastně jsou, klady a zápory 144 Hz i 240 Hz a kterou byste si nakonec měli vybrat pro různé případy použití.
Co je obnovovací frekvence?
Podívejme se na velmi základní otázku: co je obnovovací frekvence?
Obnovovací frekvence displeje v podstatě představuje, kolikrát za sekundu může obnovit zobrazený obraz. Takže například monitor s obnovovací frekvencí 60 Hz se obnovuje 60krát za sekundu.
To samozřejmě také určuje, kolik snímků za sekundu může monitor zobrazit. Zatímco vaše grafická karta může vykreslit více než sto snímků, monitor ve skutečnosti zobrazí pouze to, co umožňuje jeho obnovovací frekvence – nejčastěji to bude 60.
Zde vstupují na scénu 144Hz a 240Hz monitory.
144Hz vs 240Hz
Rozhodli jste se tedy posunout FPS na maximum a získat všechny výhody, které můžete. Přesto stojíte před dilematem: Který z těchto dvou standardů obnovovací frekvence nejlépe vyhovuje vašim potřebám?
Zde je to, co musíte zvážit!
Zvládne to vaše GPU?
To je otázka, co si musíte položit i když uvažujete o 144 Hz, natož o 240 Hz. Pokud si koupíte jeden z těchto monitorů a nemůžete získat framerate, který by jim byl hodný, tyto peníze byly spláchnuty přímo do pověstné kanalizace.
Takže první věc, kterou musíte udělat, je spustit benchmark a zjistit, jak dobře si vaše grafická karta vede v konkrétních hrách, kde chcete vyšší snímkovou frekvenci.
Vidíte ten rozdíl?
Nejlepší způsob, jak porovnat 144Hz a 240Hz monitory, je vidět, jak si vedou na živo. Naštěstí větší prodejci mají obvykle vystavené modely, které si můžete prohlédnout.
Můžete si to dovolit a stojí to za to?
Přirozeně, 144Hz monitory jsou dražší než jejich 60Hz protějšky, zatímco ty 240Hz jsou nejdražší.
Nyní, za předpokladu, že skutečně vidíte výhody a za předpokladu, že mezi nimi poznáte rozdíly, je zcela na vás, abyste se rozhodli, zda stojí za investici nebo ne.
Závěr
Po zvážení všech okolností bychom většině lidí doporučili 144 Hz před 240 Hz. Nejen, že jsou tyto monitory obecně dostupnější, ale také se snáze dosáhne cíleného výkonu.
Snad nejpodstatnější je, že i když je mezi těmito dvěmi obnovovacími frekvencemi viditelný rozdíl, skok z 60 Hz na 144 Hz vede k mnohem znatelnějším zlepšením, zatímco rozdíl mezi 144 Hz a 240 Hz je jen nepatrný. 240Hz monitory bychom doporučili pouze lidem, kteří mají bestiální PC a nevadí jim investovat více do svého herního zařízení.