Vyplatí se 360Hz monitor pro hraní her?

360Hz monitory posouvají hraní na jinou úroveň. Ale opravdu stojí za ty peníze? Odpovědi pro vás máme v tomto článku.

Pokud vám jde především o výkon, s největší pravděpodobností jste uvažovali o upgradu na 360Hz herní monitor ve chvíli, kdy byl v roce 2020 vydán první 360Hz monitor na světě. Chápeme to. Monitor nabízející ještě plynulejší herní zážitek než 144Hz a 240Hz monitory je rozhodně lákavý.

Ale opravdu to stojí za to, zvláště s ohledem na jeho vysokou cenu? To závisí na několika faktorech. V tomto článku vysvětlíme výhody a nevýhody 360Hz monitoru, abychom vám pomohli zjistit, zda se vám to vyplatí.

Rychlé osvěžení toho, co je obnovovací frekvence


Obnovovací frekvence
, měřená v hertzech (Hz), je počet, kolikrát monitor za sekundu překreslí zobrazený obraz. Například 60Hz monitor zobrazuje nový obraz 60krát za sekundu, což znamená nový obraz každých 16,67 milisekund.

Vysoká obnovovací frekvence je prakticky k ničemu, pokud hodláte počítač používat hlavně k základním úkonům, jako je psaní a prohlížení internetu.

Ale pro hraní je vysoká obnovovací frekvence velmi užitečná. Umožňuje rychlé přechody mezi obrazy, což vám umožňuje rychleji reagovat. To je zvláště výhodné, pokud hrajete kompetitivní střílečky jako Counter-Strike: Global Offensive, Valorant a další.

360hz monitor
360hz monitor
360hz monitor

Klady 360Hz monitorů


360Hz monitor
umožňuje plynulejší herní zážitek, zvláště pokud hrajete střílečky z pohledu první osoby, závodní hry a další hry s rychle se pohybujícím obrazem.

Vzhledem k tomu, že váš monitor obnovuje obraz rychleji – přesněji každých 2,78 milisekund – umožňuje vám rychleji reagovat na změny, které se dějí na obrazovce, což může potenciálně zlepšit váš výkon ve hrách.

I když to z vás přes noc neudělá božského hráče e-sportů, mít 360Hz monitor vám dává výhodu alespoň po hardwarové stránce.

Pokud uvažujete o koupi 360Hz monitoru, pravděpodobně vás nebude moc zajímat, jestli dojde ke snížení kvality obrazu, pokud získáte plynulejší výkon.

Dobrá zpráva: 360Hz monitory jsou již dostupné s IPS panely, které nabízejí lepší barvy a širší pozorovací úhly než TN panely. To znamená, že stále získáte dobrou kvalitu obrazu a extrémně vysokou obnovovací frekvenci.

Nevýhody 360Hz monitorů


Bohužel existuje více důvodů, proč se 360Hz monitor většině lidí nevyplatí. Za prvé a především, jen málo lidí dokáže skutečně rozeznat rozdíly mezi 144Hz, 240Hz a 360Hz monitory. Je lehké vidět rozdíl, když upgradujete z 60Hz monitoru, ale ne tolik, pokud přecházíte z monitoru s již tak vysokou obnovovací frekvencí.

Zde je příklad: 240Hz monitor překresluje obraz každých 4,17 milisekundy. To je jen rozdíl 1,4 milisekundy. U 144Hz monitoru je rozdíl 4,16 milisekundy.

Ano, ty drobné rozdíly v milisekundách jsou pro některé konkurenční hráče velkou výhodou. Pro běžného hráče jsou ale triviální. Pokud nemůžete rozeznat rozdíl mezi 144Hz a 240Hz , je nepravděpodobné, že budete schopni vnímat zvýšenou plynulost, kterou poskytuje 360Hz monitor.

Za druhé, musíte mít specifické herní preference a schopný počítač, abyste skutečně ocenili, co 360Hz monitory přinášejí na váš stůl.

Pokud hrajete převážně tahová RPG, strategické hry a další pomalé hry, pak je 360Hz monitor jen ztráta peněz.

Kromě toho musí být váš počítač dostatečně výkonný, aby neustále poskytoval alespoň 300 snímků za sekundu. Je zbytečné kupovat 360Hz monitor, pokud váš počítač sotva dosáhne 100 snímků za sekundu ve hrách, které běžně hrajete.

A konečně, vaše možnosti jsou stále omezené, pokud si chcete koupit 360Hz monitor, nemluvě o tom, že za jeden budete muset utratit alespoň 500 $ – což je pro většinu lidí vysoká cena.

Je skvělé, že aktuálně dostupné 360Hz monitory jsou dostupné s technologií panelu IPS. Ale vaše velikost obrazovky a možnosti rozlišení jsou mnohem omezenější ve srovnání se 144Hz monitory, které nabízejí dobrou rovnováhu mezi kvalitou obrazu, výkonem a cenou.

Měli byste si koupit 360Hz monitor pro hraní her?


Hrajete většinou online střílečky a máte dostatečně výkonný počítač, aby trvale držel alespoň 300 snímků za sekundu?

Upřednostňujete vyšší výkon před kvalitou obrazu a nevadí vám utrácet velké peníze jen za displej s rozlišením 1080p?

Jsou vaše oči dostatečně citlivé, aby vnímaly zvýšenou plynulost, kterou nabízejí monitory s vysokou obnovovací frekvencí, i když je rozdíl nepatrný? Pokud je vaše odpověď na všechny otázky „ano“, pak se 360Hz monitor rozhodně vyplatí koupit.

Totéž platí, pokud přecházíte ze starého 60Hz monitoru, ale nejprve zvažte 144Hz monitory. Jsou levnější a dostupné ve více variantách. Pokud již máte 240Hz monitor, doporučujeme upgrade prozatím odložit, protože rozdíl je minimální.

360hz monitor