Co je DDR5 RAM?
Co je DDR5 RAM?
Co je to DDR5 RAM a v čem je lepší než DDR4 RAM a jiné typy RAM? Tato příručka vysvětlí, co je to DDR5 a zda ji potřebujete.
Technologie se za poslední desetiletí rychle rozvíjely, to není třeba říkat. To je zvláště patrné v roce 2022, zejména pokud jde o hraní her, protože se do éry 4K vrhneme hlavou napřed.
Spousta věcí se za posledních pár let změnila: AMD zastínila Intel na hlavním trhu CPU a posunula hranice počtu jader a vláken, které můžeme očekávat v herním CPU, také GPU nyní mohou obecně přijímat vyšší rozlišení a SSD se staly plně mainstreamem.
Nyní další velká změna, která se chystá, souvisí s RAM. Konkrétně DDR5 nahradí DDR4 jako běžné řešení RAM v počítačích. Co je tedy DDR5 a jak se liší od svého předchůdce? Na to vám odpovíme v článku níže, tak čtěte!
Co je DDR5?
Jeho účel? V podstatě funguje jako krátkodobá paměť vašeho PC, tj. ukládá relativně malé množství důležitých dat, ke kterým váš CPU nebo GPU potřebuje mít rychlý přístup, aby programy běžící na PC mohly správně fungovat.
To znamená, že RAM je extrémně rychlá, ale je to také typ volatilní paměti, což znamená, že může ukládat data pouze při napájení. Po odpojení napájení se všechna data uložená v paměti RAM vymažou, takže je jasné, proč se nepoužívá jako řešení dlouhodobého úložiště.
A co konkrétně?
Úplná zkratka je DDR5 SDRAM, což znamená Double Data Rate 5 Synchronous Dynamic Random-Access Memory. Aniž bychom zacházeli příliš hluboko do detailů, můžeme jen říci, že SDRAM je typ paměti RAM vyvinutý v roce 1992, zatímco DDR je typ SDRAM vyvinutý v roce 1998, jehož hlavní síla, jak název napovídá, spočívá ve zvýšené rychlosti přenosu dat.
V průběhu let byla vydána řada různých technologií DDR a šlo většinou o lineární postup od DDR (někdy označované jako DDR1) k DDR5, i když v průběhu let byly vydány také nízkoenergetické verze paměti DDR (LPDDR), včetně LPDDR5, které jsou zaměřeny na mobilní zařízení.
DDR5 vs DDR4
Další velkou otázkou je: o kolik lepší je DDR5 než DDR4?
Tři hlavní upgrady, které DDR5 nabízí oproti DDR4, jsou šířka pásma, kapacita a energetická účinnost.
Co se týče šířky pásma, DDR5 může podporovat datové rychlosti až 6,4 Gb/s při standardních frekvencích, zatímco DDR4 může podporovat pouze 3,2 Gb/s, takže jde o docela významný upgrade. Ne všechny moduly však budou v praxi takto rychlé a některé budou ještě rychlejší s přetaktováním.
Navíc díky zvýšené hustotě paměti budou mít moduly DDR5 větší kapacitu paměti. Čipy DDR5 však umožní vytvořit čipy se čtyřnásobnou hustotou oproti DDR4, takže uvidíme jednotlivé čipy DDR5 s pamětí až 64 GB.
A konečně, DDR5 bude energeticky účinnější, s napětím 1,1 V, což je méně než 1,2 V u DDR4. I když se to v nominální hodnotě nezdá jako příliš velké zlepšení a nebude to až tak důležité pro stolní počítače, bude to znamenat rozdíl, pokud jde o výdrž baterie přenosných zařízení, stejně jako pokud jde o servery, které fungují nepřetržitě.
Měli byste si koupit DDR5?
A nyní k otázce, kterou si mnozí pravděpodobně kladou: měli byste si pořídit DDR5?
Odpověď na tuto otázku do značné míry závisí na tom, kde leží vaše priority, pokud jde o stavbu počítače.
Zajímá vás výkon? Pokud je toto vaše nejvyšší priorita, pak ano, DDR5 nabídne lepší výkon ve srovnání se svým předchůdcem, o tom není pochyb. Nečekejte však, že půjde o nějaké výrazné zlepšení.
Koneckonců, DDR4 nabízela omezené zlepšení výkonu při hraní ve srovnání s DDR3, když byla poprvé uvedena na trh, takže to budou hlavně profesionálové, kteří budou moci skutečně těžit z výhod DDR5.
Pokud se více zajímáte o cenovou dostupnost a hodnotu, pak nezadržujte dech. Při uvedení na trh bude DDR5 jistě poměrně drahý, zvláště pokud vezmeme v úvahu potenciální problémy s dodávkami.
Kvůli tomu a kvůli omezeným výhodám, které zpočátku nabídne, pokud jde o herní výkon, by bylo těžké jej doporučit každému, kdo chce za své peníze pořádnou ránu.
Pokud vám však záleží na zabezpečení do budoucna, možná se vyplatí počkat. Jak jsme již zmínili dříve, kompatibilita je velkým faktorem, pokud jde o RAM, takže pokud chcete postavit stroj, který by bylo snadné upgradovat dále, bylo by dobré počkat na hardware kompatibilní s DDR5.