Co je paměť GDDR?
Co je paměť GDDR?
Co je paměť GDDR, jakou verzi GDDR byste si měli pořídit a existují další typy VRAM, na které byste se měli podívat? Zde je průvodce GDDR.
Výběr správné grafické karty pro váš nový počítač může vyžadovat hodně zkoumání, zvláště pokud s počítačovým hardwarem teprve začínáte a nevíte, co je v listu specifikací grafické karty.
Pravdou je, že některé specifikace jsou důležité a jiné tolik ne.
A mezi důležitými informacemi máme i videopaměť.
V roce 2023 zjistíte, že drtivá většina grafických karet je vybavena pamětí GDDR a v této příručce vám vysvětlíme, co to je, a odpovíme na další otázky, které byste k ní mohli mít, takže čtěte dál!
Co je GDDR?
Takže GDDR je typ paměti, což jsme již stanovili. Úplná zkratka je však GDDR SDRAM a znamená Graphics Double Data Rate Synchronous Dynamic Random – Access Memory. A na rozdíl od vašeho standardního systému DDR SDRAM je navržen a optimalizován speciálně pro úlohy zpracování grafiky.
Nyní bylo v průběhu let vydáno několik verzí paměti GDDR. Úplně první verze se ve skutečnosti jmenovala DDR SGRAM – Double Data Rate Synchronous Graphics RAM – předtím, než byla přejmenována na GDDR SDRAM.
Následovalo GDDR2, GDDR3, GDDR4, GDDR5, GDDR5X a nakonec GDDR6 a GDDR6X. Každá další technologie přinesla vyšší kapacity, vyšší takty a vyšší rychlosti přenosu dat, což umožnilo paměti uložit více dat a zpracovat je rychleji, čímž se zlepšil celkový grafický výkon.
Jakou verzi GDDR byste si měli pořídit?
V roce 2023 budou téměř všechny nejnovější grafické karty využívat GDDR6, zatímco některé špičkové modely, jako je Nvidia GeForce RTX 3080 a RTX 3090 , jsou dodávány s GDDR6X, která nabízí vyšší šířku pásma a je o něco úspornější.
Až donedávna byla GDDR5 dominantním typem videopaměti na trhu, ale nyní ji najdete pouze v grafice z doby před několika lety a v několika řešeních základní úrovně, která se pro hraní v roce 2023 jen stěží hodí.
To znamená, že pokud opravdu nehoníte koruny a nepřemýšlíte o pořízení starší grafické karty, abyste ušetřili peníze, pravděpodobně nezískáte kartu s GDDR5.
Kromě toho, do výkonu GPU jde více než do typu VRAM, který využívá, takže pokud uvažujete o pořízení starší karty s GDDR5, bylo by nejlepší vyhledat nějaké benchmarky, porovnat je s nejnovějšími grafickými kartami a zjistěte, zda karta, kterou chcete pořídit, bude mít dobrou hodnotu za peníze, které byste za ni zaplatili.
Kolik VRAM potřebujete?
Další zřejmou otázkou je samozřejmě: kolik VRAM skutečně potřebujete?
V roce 2023 to do značné míry závisí na tom, v jakém rozlišení hodláte hrát hry. Je pravda, že existují další nastavení grafiky náročná na paměť, jako je kvalita textury a vzdálenost zobrazení, ale rozlišení je v tuto chvíli rozhodně tím největším faktorem.
Pokud bychom to měli zobecnit, řekli bychom, že 4 GB VRAM je dnes minimum pro hraní v rozlišení 1080p, 6–8 GB se hodí pro 1440p a budete potřebovat alespoň 8 GB (v ideálním případě více), pokud zamýšlíte hrát nejnovější AAA hry ve 4K s vysokým nastavením.
Samozřejmě musíme zmínit, že přesný výkon se bude lišit v závislosti na řadě faktorů, ale výše uvedené by vám mělo poskytnout obecnou představu o tom, kolik VRAM byste měli hledat, pokud si v roce 2023 kupujete novou grafickou kartu.
Existují další typy VRAM?
Zmínili jsme, že GDDR je nejoblíbenější typ paměti, který najdete v moderních GPU, ale je jediný?
Dalším typem paměti, kterou dnes uvidíte implementovanou v určitých modelech, je HBM. HBM (konkrétně HBM2) je však nyní vyhrazeno především pro profesionální GPU kvůli vysokým výrobním nákladům a skutečnosti, že moderní hry nemohou příliš těžit z masivní šířky pásma, kterou HBM nabízí ve srovnání s GDDR6.
Kromě toho v současné době neexistují žádné alternativy k GDDR ve světě mainstreamových herních grafických karet, a to se pravděpodobně v dohledné době nezmění.