Přetaktovat GPU?
Přetaktovat GPU?
Mnoho nadšenců se rozhodne přetaktovat svou grafickou kartu, ale vyplatí se to? Vyplatí se přetaktování GPU pro hraní her? Přečtěte si tuto příručku, abyste to zjistili.
Když přemýšlíme o přetaktování, obvykle nejprve přemýšlíme o přetaktování CPU. I když je přetaktování CPU skvělé, pro hráče nebývá tak stimulující jako přetaktování GPU.
Už jste někdy slyšeli o přetaktování GPU? No, je to dost podobné jako přetaktování vašeho CPU, ale naštěstí bývají rizika mnohem nižší.
V níže uvedených částech vás provedeme přetaktováním GPU, klady a zápory tohoto procesu a také zjistíme, zda se to nakonec vyplatí. Na konci tohoto článku byste měli mít jasno v tom, zda chcete GPU zkusit přetaktovat nebo ne.
Výhody přetaktování GPU
Hlavní výhoda přetaktování je zřejmá a nechvalně známá: zvýšený výkon. S trochou přetaktování můžete z levné grafické karty udělat pracanta a ze špičkové grafické karty skutečně neuvěřitelný kousek.
V podstatě má každá grafická karta základní takt, na kterém se pohybují vnitřní funkce. Zvýšením této rychlosti však vaše GPU zvládne v průběhu času větší objem informací. Každá grafická karta je jiná a dvě karty stejného typu mohou zvládat výrazně odlišné takty.
Některé grafické karty jako takové mají neuvěřitelný potenciál pro přetaktování. Ostatní je však nejlepší ponechat na normálním taktu. Pečlivě projít procesem přetaktování je jediný způsob, jak zjistit, zda vaše grafická karta zvládne dodatečné taktování nebo ne.
Nevýhody přetaktování vašeho GPU
Jak dobře víte, přetaktování má také své nevýhody. Kdykoli přetaktujete součást svého počítače, ať už je to CPU, GPU nebo RAM, zkrátí se tím její životnost.
Pokud však na kartu zatlačíte příliš, můžete předčasně o grafickou kartu přijít. Navíc přetaktování grafické karty způsobí, že se zahřeje a spotřebuje více energie.
Při přetaktování CPU existuje velmi reálná hrozba, že byste jej mohli trvale poškodit, pokud byste jej taktovali příliš vysoko. I když stejná obava existuje pro GPU, riziko je mnohem nižší. Je to proto, že mnoho programů pro taktování dokáže zjistit, jaké jsou horní limity pro vaši kartu, a nedovolí vám tyto limity tak snadno překročit.
Jak již bylo řečeno, najít správný limit pro vaši grafiku je složité. Obvykle to nezpůsobí trvalé poškození, pokud to uděláte opatrně, může to být choulostivý a časově náročný proces. Také mějte na paměti, že při pokusu o přetaktování vašeho GPU (nebo jakékoli jiné části vašeho PC) dojde ke ztrátě záruky. Sníží to také hodnotu grafické karty při dalším prodeji.
Takže, měli byste přetaktovat?
Obecně platí, že není důvod nepřetaktovat GPU, s několika podmínkami. Za prvé, netlačte na kartu příliš silně, jinak by se mohla porouchat nebo opotřebovat dříve, než byste ji plánovali vyměnit.
Každá grafická karta navíc poskytne různé úrovně výkonu, takže se nemusí vyplatit některé taktovat vůbec.
Nicméně, protože přetaktování vašeho GPU vám téměř jistě poskytne lepší FPS a výkon ve hrách, pro většinu hráčů se to vyplatí.
Nezapomeňte během procesu vždy myslet na věci, jako je teplota vašeho počítače a po rozhodnutí také spusťte zátěžové testy. To může pomoci zabránit dlouhodobému poškození způsobenému příliš vysokým taktováním karty.
Celkově vzato, pokud máte čas, úsilí a know-how na přetaktování GPU, vyplatí se to udělat. Dávejte si však pozor, mohli byste zkrátit životnost vaší karty více, než je nutné.
Pokud budete metodičtí a opatrní ohledně procesu, měli byste dosáhnout úspěchu!