Menu

Web plný technologie a počítačů

teploty cpu a gpu

Jaké jsou optimální teploty GPU a CPU?

Jaké jsou optimální teploty GPU a CPU?

teploty cpu a gpu

Obáváte se, že váš procesor nebo grafická karta jsou příliš rozpálené? Zjistěte, jaké jsou optimální teploty GPU a CPU v tomto krátkém průvodci!

Herní PC potřebuje pravidelnou údržbu. To je pravda, kterou se mnoho lidí učí tvrdě. Proč?

Kvůli přehřátí!

Jakmile budete mít své zbrusu nové herní zařízení na svém místě a začnete je uvádět do provozu, čas může letět jako blesk a snadno zapomenete, že počítač potřebuje údržbu. A pokud zapomenete, určitě vám to někdy připomene, ať už to bude náhlým zpomalením nebo ošklivou „modrou obrazovkou smrti“.

Nyní je zcela přirozené mít obavy o blaho svého drahého herního stroje a nejlepší způsob, jak zjistit, zda je váš počítač nezvykle přehřátý, je sledovat teploty komponent pomocí vestavěných senzorů.

To je přesně to, co vysvětlíme v této příručce: jak sledovat teplotu CPU/GPU, jaká je optimální teplota při hraní her a jaké mohou být příčiny zvýšené teploty.

Optimální herní teplota

Jak se technologie stává složitější, stává se také méně robustní, což je důvod, proč moderní procesory mívají nižší prahové hodnoty maximální teploty než jejich protějšky před desítkami let.

Tyto prahové hodnoty se také liší výrobce od výrobce a model od modelu, takže není možné určit přesné číslo, které představuje ideální teplotu, při které by měl GPU nebo CPU pracovat.

Jaká je tedy přibližná ideální teplota?

teploty cpu a gpu

CPU

Pokud dnes stavíte herní PC, ideální CPU bude patřit jedné ze dvou předních řad: Intel Core a AMD Ryzen.

Obě společnosti uvedly maximální bezpečné provozní teploty, a to 95 a 100 stupňů Celsia pro procesory Ryzen a Core. Je však nepravděpodobné, že CPU dosáhne těchto teplot, pokud nenastane problém s chlazením.

Při velkém zatížení procesoru Ryzen nebo Core by teplota sotva někdy měla překročit 85 stupňů Celsia, za předpokladu, že používáte základní chladič a tovární nastavení. Pokud ano, pravděpodobně není něco v pořádku, ale o tom později.

GPU

Stejně jako u CPU existují dva přední výrobci GPU, kteří v současnosti dominují trhu. Jsou to Nvidia a ještě jednou AMD. Zatímco však tyto dvě společnosti navrhují a vyrábějí GPU samy, většinu grafických karet, které najdete na pultech obchodů, vyrábí partnerské společnosti.

Patří sem známá jména jako Asus, Gigabyte, MSI, EVGA nebo Sapphire. Nakonec jsou oni zodpovědní za výrobu všeho ostatního, od PCB po chlazení, takže přesný výkon a teploty se budou nevyhnutelně lišit model od modelu, i když je GPU stejné.

Obecně lze říci, že maximální bezpečná teplota pro nejnovější GPU je kolem 100 stupňů Celsia, ale průměrná teplota by měla být v zátěži 60-70 stupňů. Některé modely však mohou dosáhnout až 80 nebo dokonce 90 v závislosti na modelu a typu instalovaného chladicího řešení.

To znamená, že pokud jde o chladiče GPU, typ a kvalita chladiče výrazně ovlivní teploty karty.

Co ještě stojí za zmínku, je to, že většina grafických karet dnes přichází s nějakou technologií inteligentních ventilátorů. Ventilátory se v podstatě automaticky přestanou točit, když je karta nečinná, a zůstanou tak, dokud teplota nepřekročí určitou hranici, obvykle kolem 30-40 stupňů Celsia.

Důvod, proč výrobci grafických karet AIB implementují tuto technologii, je ten, že snižuje spotřebu energie a generování hluku, když karta není pod zátěží, takže pokud se zdá, že je vaše karta při nečinnosti neobvykle teplá, není důvod se znepokojovat.

teploty cpu a gpu

Jak sledovat teplotu GPU/CPU

Díky četným senzorům zabudovaným do GPU, CPU a základních desek můžete přesně vidět, při jaké teplotě jednotlivé komponenty pracují. Ale jaký software můžete použít ke kontrole těchto hodnot

Nástroje GPU/CPU

Nejlepší způsob, jak sledovat teploty GPU a CPU, je pomocí utilit, které jsou součástí balení.

Pro CPU jsou to Intel Extreme Tuning Utility a Ryzen Master Utility. Pokud jde o GPU, AMD Control Center vám umožňuje sledovat teplotu GPU, i když ovládací panel Nvidia tuto funkci bohužel nemá.

Výrobci hardwaru však zahrnují i vlastní utility určené pro přetaktování a sledování teploty, takže mohou sloužit stejnému účelu. Ty jsou zdarma a obvykle jsou dodávány s ovladači.

Je třeba poznamenat, že různé nástroje budou fungovat na různých grafických kartách, takže můžete volně používat MSI Afterburner na kartě Asus, Asus GPU Tweak na kartě Gigabyte a tak dále.

Software třetích stran

Kromě výše uvedených oficiálních nástrojů existuje několik programů třetích stran, které vám umožňují sledovat teplotu procesoru, nebo GPU a zároveň do mixu potenciálně přidávat některé další funkce.

Mezi ty nejoblíbenější patří CPU-Z, GPU-Z, HWMonitor, OpenHardwareMonitor a AIDA64, abychom jmenovali alespoň některé.

Ovlivňuje teplota výkon?

Něco, co vás pravděpodobně zajímá, je, zda nižší teploty zvyšují výkon vašeho počítače a zda vyšší teploty mají opačný účinek. 

Odpověď je jednoduchá: ne. 

Dokud jsou teploty v přijatelném rozsahu, neuvidíte žádné poklesy výkonu. CPU může běžet při 30 nebo 80 stupních Celsia a výkon by to ani v nejmenším neovlivnilo. 

To znamená, že jediný okamžik, kdy byste si měli dělat starosti s teplotami, je, když jsou příliš vysoké, až do bodu, kdy váš počítač začne samovolně sekat, vypínat se nebo restartovat. 

Mezi ty nejoblíbenější patří CPU-Z, GPU-Z, HWMonitor, OpenHardwareMonitor a AIDA64, abychom jmenovali alespoň některé.

teploty cpu a gpu

Závěr

Takže to by bylo k tématu přijatelných teplot GPU a CPU vše. Jako vždy, pokud máte pocit, že jsme udělali nějaké chyby nebo se přehlédli, dejte nám vědět v komentářích a my se pokusíme článek co nejdříve aktualizovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five × 5 =