Vyplatí se OLED monitor?
Vyplatí se OLED monitor?
Technologie OLED existuje již nějakou dobu, ale teprve nyní začala pronikat na trhy běžných televizorů a monitorů.
I tak je displejů využívajících tuto technologii stále málo, a co je důležitější, jsou drahé!
Jaký je tedy důvod přemrštěných cen většiny OLED monitorů a jaké výhody a nevýhody mají ve srovnání s běžnými LCD monitory?
Pojďme rovnou do průvodce!
Technologie displeje
Kdykoli vidíte, že je displej prodáván jako „LED“ monitor/TV, obecně to znamená LED LCD. Přesněji řečeno, dotyčný displej využívá LED podsvícení a LCD panel.
Na druhou stranu OLED technologie vůbec nepoužívá aktivní podsvícení. Místo toho je každý pixel osvětlen nezávisle a funguje jako vlastní zdroj světla.
Kontrast
OLED displeje jsou v chytrých telefonech přítomné už poměrně dlouho. Ve skutečnosti první telefon Samsung Galaxy S využíval OLED, i když tato technologie byla tehdy mnohem méně propracovaná. Uživatelé smartphonů léta diskutovali o výhodách LCD vs. OLED a vše, co lze říci, platí i pro větší displeje.
OLED displeje mohou dosáhnout mnohem lepšího kontrastu, protože dokážou zobrazit skutečnou černou pouhým vypnutím pixelů. Na rozdíl od něj žádný displej, který má aktivní podsvícení, nemůže světlo zcela blokovat, takže černá je zobrazena jako tmavě šedá. Je pravda, že některé panely jsou lepší v zobrazení černé, ale stále se nevyrovnají OLED.
Když už mluvíme o podsvícení, existuje jeden společný problém, který LED LCD zobrazuje, který se nazývá krvácení podsvícení. Když k tomu dojde, světlo „prosakuje“ na obrazovku, což vede k nekonzistentní černé. K tomu může dojít buď jako nepravidelné bílé skvrny (tzv. „zakalení“) nebo jako viditelně jasnější oblasti v rozích nebo podél okrajů obrazovky.
Vzhledem k tomu, že OLED displeje nevyužívají aktivní podsvícení, tento problém nemají. Celkově vzato, OLED v tomto ohledu vítězí.
VÍTĚZ: OLED
Pozorovací úhly
Pozorovací úhly určují, z jak širokého úhlu lze displej sledovat, než se začne projevovat zkreslení barev. Když se pohybujete mimo zadaný pozorovací úhel displeje, začne být vidět výše uvedené zkreslení barev a displej se obvykle jeví jako slabší.
OLED displeje mají vynikající pozorovací úhly, hlavně proto, že za obrazovkou je jen málo místa pro rozptyl světla.
U LCD displejů je situace trochu složitější, protože pozorovací úhly závisí především na typu použitého panelu. Takže například dobrý IPS panel může soupeřit s pozorovacími úhly OLED, zatímco TN panel se nebude moci ani přiblížit.
VÍTĚZ: OLED
Reprodukce barev
Nejvýraznější a často nejprodávanější kvalitou displeje je jeho schopnost oslnit diváka svou živoucí, věrnou reprodukcí barev.
OLED a LCD displeje jsou v tomto ohledu většinou na stejné úrovni. Stejně jako u pozorovacích úhlů však přesnost barev LCD displeje závisí především na použitém panelu. Kvalitní IPS a VA panely mívají vynikající reprodukci barev, zatímco barvy produkované TN panely obvykle vypadají docela ploché a vybledlé.
VÍTĚZ: REMÍZA
HDR
Vysoký dynamický rozsah je zobrazovací technologie, která má jednoduchý účel: aby zobrazovaný obraz vypadal co nejblíže realitě. Toho je dosaženo pomocí kontrastu, intenzivního světla a barevné hloubky.
Nyní, jak jsme již určili, má OLED z hlediska kontrastu rozhodně navrch. LCD displeje si však stále udrží své místo díky výkonnějšímu podsvícení. Obě technologie jsou docela schopné produkovat dobré HDR, takže opět máme remízu.
VÍTĚZ: REMÍZA
Výkon – obnovovací frekvence a doba odezvy
Časté dilema mezi hráči – „potřebuji monitor 144/240 Hz“?
No, za prvé vás potěší, že OLED displeje jsou docela schopné dosáhnout tak vysokých obnovovacích frekvencí – alespoň na papíře. Ale zatímco jejich teoretická omezení jsou poměrně vysoká, daleko za možnostmi moderních LCD, ještě jsme neviděli, že by dosáhl (a překonal) výše uvedená čísla.
Pokud jde o doby odezvy pixelů, mohou mít doby odezvy pouhých 0,1 ms. Mezitím nejrychlejší TN panely mohou klesnout pouze na 1 ms.
Nyní, zatímco OLED mohou výrazně překonat LCD na všech frontách, v praxi se to teprve bude dít. A zatímco stávající OLED displeje mají bleskurychlou odezvu, většina bude souhlasit s tím, že obnovovací frekvence jsou mnohem důležitější, a proto budeme toto kolo prozatím muset přiklonit na stranu LCD.
VÍTĚZ: LCD
Cena
Nyní k velké otázce – představuje OLED displej dobrou hodnotu?
Jak již bylo řečeno, OLED displeje jsou poměrně drahé a v dohledné době to tak zůstane. A co je důležitější, nejde jen o to, že jsou drahé, ale skutečně představují diskutabilní hodnotu. Jejich jedinou konkrétní, hmatatelnou výhodou je jejich vynikající kontrast, ale všechno ostatní by bylo jen třepení vlasů.
S tím, co bylo řečeno, budeme muset dát toto kolo LCD. Dobrý LCD monitor bude více než schopen vyrovnat se OLED, a to jak z hlediska vizuální kvality, tak výkonu, a to vše za zlomek jeho ceny.
VÍTĚZ: LCD
Závěr
Celkově vzato zatím nedoporučujeme pořizovat si OLED monitor nebo televizi. Jak už to u (relativně) nových technologií bývá, trvá jejich zdokonalování a skutečné prosazení na trhu nějaký čas. Pamatujete si, když se začaly vyrábět první 4K televizory a stály tisíce dolarů? Nyní můžete získat 4K TV za méně než 300 $. Nebude to nejlepší 4K TV, ale přesto 4K TV, za tuto cenu pořídíte.
Totéž se stane s OLED displeji v příštích letech. Posunou se výrobní procesy, vyvine se samotná technologie a ceny nakonec klesnou na dostupnější čísla.