Vyplatí se zvuková karta?
Vyplatí se zvuková karta?
Měli byste si pořídit zvukovou kartu a stojí za to? Vše, co potřebujete vědět o zvukových kartách, vám povíme v tomto článku.
Rychlá odpověď: Když vezmeme v úvahu pouze kvalitu zvuku, zda se vyplatí koupit zvukovou kartu a kvalitní reproduktory/sluchátka, je vysoce subjektivní záležitost na základě osobních požadavků a preferencí.
Dedikovaná zvuková karta však může být vynikajícím způsobem, jak nahradit integrované zvukové řešení vaší základní desky, pokud nefunguje správně nebo postrádá některé funkce, které byste mohli potřebovat.
Sestavení herního PC je často docela jednoduché.
Vyberte si grafickou kartu, která splňuje vaše požadavky na výkon v daném rozlišení.
Vyberte si procesor, který je dostatečně výkonný, aby s ním držel krok.
Přihoďte 8-16 GB RAM, SSD a HDD, na které se vejdou všechny vaše věci.
Pořiďte si základní desku, která to všechno spojí dohromady, a zdroj PSU, aby to vše bylo napájeno.
Existuje však jedna součást, která je často přehlížena a málokdy se o ní v procesu sestavování PC v roce 2022 příliš uvažuje: zvuková karta.
Má to samozřejmě svůj důvod — téměř všechny základní desky jsou dodávány s integrovaným zvukovým čipem, který snadno splňuje požadavky většiny uživatelů na zvuk.
Dedikované zvukové karty však stále existují a existuje několik důvodů, proč byste si ji měli pořídit, a také několik dobrých důvodů, proč byste si ji neměli pořídit.
Pokud přemýšlíte, zda se v roce 2022 vyplatí koupit dedikovanou zvukovou kartu, čtěte dále a dozvíte se to!
Dedikovaná zvuková karta vs integrovaná zvuková karta
Jak již bylo zmíněno výše, prakticky všechny základní desky se dnes dodávají s integrovanými zvukovými kartami, i když to ve skutečnosti nejsou „karty“ samy o sobě. Místo toho jsou to nepostřehnutelné čipy integrované přímo do základní desky a audio konektory jsou umístěny na zadním panelu základní desky plus nějaké další konektory na přední straně.
Pokud jde o dedikované zvukové karty, mohou být buď interní nebo externí. Interní zvukové karty se propojují se základní deskou přes slot PCIe, jako každá rozšiřující karta. Externí zvuková karta se místo toho připojuje přes USB.
Jako obvykle se kvalita bude lišit v závislosti na značce, modelu a ceně, ale obecně řečeno, interní zvukové karty mají tendenci nabízet lepší kvalitu zvuku než externí zvukové karty. Externí řešení se však snadněji instalují a jsou mnohem přenosnější, takže je lze snadno používat na více zařízeních.
Jaké jsou tedy důvody, proč byste si měli chtít koupit dedikovanou zvukovou kartu?
Prostorový zvuk a konektory
Někdy integrovaná zvuková karta prostě nemá dostatek konektorů nebo nemá správné konektory pro vaše potřeby. To může být problém, zejména pokud jde o nastavení prostorového zvuku.
Šest konektorů, které běžně najdete na většině základních desek:
Růžová (vstup mikrofonu)
Modrá (line-in)
Zelená (stereo reproduktory/sluchátka)
Oranžová (středový kanál/subwoofer)
Černá (zadní reproduktory)
Šedá (boční reproduktory)
Některé základní desky (zejména levnější/kompaktnější) však nemusí obsahovat oranžové, černé a šedé konektory, a proto nebudou podporovat nastavení. Některé systémy mohou navíc používat RCA nebo optické konektory.
Takže v případě, že vaše základní deska nemá požadované konektory a nemůže podporovat prostorový systém, který máte na očích, budete muset investovat do dobré zvukové karty, která to skutečně umí.
Vadná integrovaná zvuková karta nebo konektor
Když se komponenta počítače nebo periferie porouchá, často je její výměna tou nejlepší a nejúčinnější možností. Opravy jsou často buď nemožné, nebo jsou prostě příliš drahé a zdlouhavé na to, aby stály za ten čas a peníze.
Hardwarové problémy, které mají co do činění s integrovanou zvukovou kartou základní desky nebo s jedním ze zvukových konektorů, nejsou příliš časté. Také pokud se vyskytne problém se základní deskou hned po vybalení, záruka vám zajistí, že dostanete novou, plně funkční základní desku.
Pokud se však někdy po instalaci něco pokazí a vy se nechcete potýkat se sháněním nové základní desky nebo s vyřazením počítače z provozu, nákup zvukové karty vám může ušetřit čas a možná i peníze.
Kvalita zvuku – Potřebuji zvukovou kartu?
Na konci dne, kdykoli přemýšlíte o investici větší částky peněz do PC komponenty, vždy si nakonec položíte otázku: „Potřebuji to?“. Všichni jsme to zažili, pokud jde o drahé grafické karty a monitory, ale ve světě audia jsou věci tak subjektivní, jak jen mohou být.
Jistě, mohli bychom mluvit dál a dál o frekvencích, datových tocích atd., ale nakonec se kvalita zvuku nejlépe posuzuje podle sluchu. Nemusíte hledat dlouho, abyste našli zapálené audiofily, kteří se odmítají spokojit s čímkoli jiným než FLAC audiem a špičkovými sluchátky, ale zároveň ostatní ani s pořádnou výbavou nerozeznají rozdíl mezi FLAC a MP3.
To znamená, že pokud jde o samotnou kvalitu zvuku, důležitá je jak zvuková karta, tak reproduktory/sluchátka. Přesnější a pohlcující zvuk byste mohli získat koupí dobré zvukové karty, ale pokud z ní chcete vytěžit maximum, budete muset investovat také do kvalitních reproduktorů/sluchátek.
Je tedy čistě na vás, zda jste ochotni utratit značnou částku peněz za vylepšení svého zvukového zážitku. Přesto by většina hráčů pravděpodobně raději vložila tyto peníze do lepšího GPU, CPU nebo jakékoli jiné komponenty nebo periferie, která by mohla zlepšit jejich zážitek hmatatelněji.
Na druhou stranu, pokud uvažujete o pořízení zvukové karty, protože integrované zvukové řešení vaší základní desky postrádá potřebné konektory nebo protože nefunguje správně, nová dedikovaná zvuková karta by vám mohla usnadnit život.
Závěr
Nakonec se jen vy můžete rozhodnout, zda se drahá zvuková karta a high-end audio zařízení vyplatí koupit pouze kvůli vyšší kvalitě zvuku. Na druhou stranu, pokud o tom uvažujete, protože chcete vyměnit neadekvátní nebo vadnou integrovanou zvukovou kartu, pořízení dedikované zvukové karty vám může ušetřit čas i peníze.
Jsi milovník hudby?
Navštiv náš nový web o hudbě a rapu!